Eläkkeellä ollessa aika kuluu parhaiten Toyotaa kehuessa.

Anonyymi

Aamu kahville 7.00 Esson baariin ja puolille päivin kehutaan kilpaa Toyotaa.
Seuraavaksi kotiin lounaalle ja heti kun kahvit on juotu, niin ylistys jatkuu internetin ihmeellisessä maailmassa.
Kyllä se vaan on niin hyvä ajettava, täysin ruostumaton, tyylikäs ja kestävä.
Ajokortinkin sain vielä kahdeksi vuodeksi, kun oli tuttu lääkäri, toki näkö ja kuulo on jo lähes menetetty. Selkäkipu vaivaa niin, ettei Essoa pidemmälle tule ajettua, kuin kerran vuodessa katsastukseen ja silloinkin on kuskina naapurin Tero.
Matkalla ylistämme Toyotan ylivoimaa ja haukumme ohitse kiiltäviä autoja.
Konttorilla ystävällinen virkailija tarjoaa kahvin korviketta automaatista ja leima taas tulee kehujen kanssa.
Toyota huolto teki taas hyvää työtä, tehdessään eilen katsastustarkastuksen autooni, onhan edellisestä katsastuksessa kulunut taas vuosi aikaa ja kilometrejäkin kertynyt lähes 2000, joten samalla tehtiin myös vuosihuolto.
Ruostesuojauksessakin käytiin taas keväällä, joten Tectyl takuu pysyy voimassa taas seuraavat kaksi vuotta.
On se Toyota vaan niin kehumisen arvoinen auto!

59

262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Takaluukun tuuletus on yksi
      Tojotan omistajan
      tärkeimpiä toimenpiteitä.

      • Anonyymi

        häh?!! "Takaluukun tuuletus" mitä vitun kamaa sä vedät oikein?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        häh?!! "Takaluukun tuuletus" mitä vitun kamaa sä vedät oikein?

        Corollapappa neuvoi tuulettamaan Toyotan takaluukkua, että ei tule räksätyksiä ja tilastovääristymää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        häh?!! "Takaluukun tuuletus" mitä vitun kamaa sä vedät oikein?

        Mutkan jälkeen täytyy tarkastaa, ettei lasinpesunestekannu, lisäysöljykannu, jarrunestekannu, jäähdytysnestekannu, ohjaustehostajanöljykannu, vaihteistoöljykannu, varapyöränmutteri sarja, renkaanpaikkauspullo, pullotunkki, varoituskolmio, lasinpesusraypullo tai lumiharja ole vaan kaatunut takaluukussa.
        Pitää myös joka kerta tarkastaa joka putellin ja purnukan korkkien kireys, ettei vaan kaatuessaan vuoda takaluukkuun!
        Tämä siis jokaisen mutkan jälkeen bussipysäkillä turvallisesti!


    • Anonyymi

      Tuota paremmin ei voi tojotistin elämää enää kuvata.

    • Anonyymi

      Kun elämä on ohi ja lasketellaan katkeraa loppuliukua, niin Toyota on oiva valinta siihen kurjuuteen ja tylsyyteen, eli sitä samaa kuraa päivästä toiseen.

      • Anonyymi

        Se sama kura on sitä Hönön ihailemaa "mielenrauhaa".


    • Anonyymi

      Ylivoimainen talvitestin voittajan kehuminen on kyllä paikallaan.

      • Anonyymi

        Lumettoman ja jäättömän talven, ei muuten.


    • Anonyymi

      Myös soitto luottomyyjälle olisi paikallaan.

    • Anonyymi

      En ole tiennytkään sitä, että Tojotan omistaminen herättää toisten merkkien omistajissa näin paljon kateutta. Kyllähän Tojota onkin huoleton ajopeli, joten pieni kateus on ihan ymmrrettävääkin.

      • Anonyymi

        Kateus pitää ansaita. Sääliä saa jokainen. Se on ero tojotistin ja kuksmannilla ajavan välillä.
        Saat arvata kumpi on se säälitty.


    • Anonyymi

      On kaksi eläkeläistä. Toinen ajaa velattomalla Mersulla ja toinen ajaa velattomalla Tojolla.
      Aikamoinen ero jonka jokainen ymmärtää.

      • Anonyymi

        Mitähän hönö tahtoo sanoa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitähän hönö tahtoo sanoa?

        Elämässä on eri tasoja. Tojon omistaminen on siellä pienten saavutusten osastolla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitähän hönö tahtoo sanoa?

        Toisella on iso eläke ja varallisuutta, toisella taas vähemmän.


      • Anonyymi

        Ikean omistaja ajoi 20v Volvolla Bil Gates vanhalla Saabilla. Joku toinen voi ajaa museorekisteröidyllä ..... Tojolla.


    • Anonyymi

      Tänään ei Essolla ollut uutta asiaa Tojosta, joten palasin tänne internettiin tiedon keruuseen. Mitään uusia kehuja en meinaa löytää ja vanhat olen lukenut jo useaan kertaan. Olen puolustanut Toyotan hyviä ajo-ominaisuuksia, luotettavuutta ja erittäin hyviä penkkejä, mutta se ei ole tuottanut haluamaani lopputulosta. Törmään päivittäin myös uskontoni vastustukseen, johon ei puolustuspuheeni auta, olen voimaton Tojoa solvaavaa joukkoa vastaan.
      Myös Esson baarin pihassa katseet kääntyy ohi kiiltävän mustan Bemarin suuntaan, vaikka olen illalla pessyt harmaan Yarikseni edustuskuntoon, kyllä nyt masentaa.

      • Anonyymi

        Minä olen aina ollut sinä uskossa, että Tojota on Essolla kovaa valuuttaa. Muistikuvieni mukaan Mersukin on siellä aivan lällärikamaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä olen aina ollut sinä uskossa, että Tojota on Essolla kovaa valuuttaa. Muistikuvieni mukaan Mersukin on siellä aivan lällärikamaa.

        Mistä löytäisin Esson?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä löytäisin Esson?

        Terot eivät ole huomanneet nimenvaihdeoksia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä löytäisin Esson?

        Esson baari on vertauskuvallinen sanonta.


    • Anonyymi

      Sain vielä ajokortin, lääkäri kysyi miten tulin vastaanotolle, vastasin autolla, johon lääkäri totesi että kun ajo näyttää sujuvan niin saan jatkaa seuraavat 5 vuotta.

    • Anonyymi

      Mopoautoon ei tarvita ajokorttia, joten Tohjolla ajamiseen ei sitä tarvita.

      • Anonyymi

        Minä vaihdoin Tojota Starletin Gulffin huoltamolla Lada 1600 . Kyllä on hyvä auto.


    • Anonyymi

      Kun vaimosi jää kiinni naapurin kanssa sutinoimisesta, kehutko sinä sitä tutuillesi?
      No, ehkä siinä Toyotassa ei ole pahaa sanottavaa.

    • Anonyymi

      Elämä on harmoonisen rauhallista, kuten Tojon eteneminen maantiellä.
      Esson baarissa saadaan Tojo kehuttua, ilman että joku alkaa faktoilla kiusaamaan.

    • Anonyymi

      Tulin Essolle jo hyvissä ajoin ( 6.20 ) odottamaan aukeamista, koska tuossa parin kilometrin matkalla voi sattua mitä tahansa, vaikkapa rengasrikko.
      Odotellessani tarkastin Yariksen ohjekirjan mukaisesti, ettei vaan mikään tärkeä nestemäärä ole alle ylämerkin. Lasinpesunestettä sain lisättyä noin desin verran ja se on jo kotona valmiiksi laimennettu seos, joka on parempi maalipinnalle yliloiskuessaan.
      Yksin sain odotella puolituntia, ennen kuin Marjatta tuli oven avaamaan leveä hymy naamallaan.
      Nyt on kahvikuppi kädessä, joka vapisee vieläkin pahasti painavan nestekannun kannattelusta, toki Marjatta tarjoili kahvin vakipöytääni ikkunan viereen.
      Mietin kovasti onko naapurikylän Reinolle sattunut jotain, kun ei ole tullut juttuseuraksi ja kertomaan uutisia viimeisestä luottomyyjän tapaamisesta. Reinolla ei uskallus taida riittää uuden hybridin ostoon, vaikka sellainen on jo käyty koeistumassakin, mutta se automaattivaihteisto mietityttää kovasti.
      Ollaan täällä baarilla kuunneltu sivusta taksimiesten hurjia juttuja rikkoutuneesta automaattivaihteistoista, joiden korjaus olisi ilman takuuta maksanut 12000 euroa.
      Olen Reinoa varoittanut asiasta, mutta luottomyyjä on päässyt pahasti niskan päälle ja puheillaan saanut Reinon menemään uudestaan automaattivaihteiston toimintaa tutkimaan. Reinon luottomyyjä Rami oli luvannut ajaa uutta autoa ja Reino saa istua kyydissä ja alkuun vain seurata ajamista repsikan paikalta.
      Tilasin juuri Marjatalta santsikupin ja sain samalla tietää, että Reino olikin sairastunut ja ei siis tänään tule uutisia uudesta hybridissä kertomaan.
      Juttuseuraa on siis huonosti tarjolla, koska en halua kuunnella Arin ja Veijon puheita Volvoista. Puhuvat ihan höpöjuttuja jostain 500 tkm ajetuista autoista, joihin minä en kyllä usko. Viimeksi valehtelivat päin naamaa, että Arin Volvolla olisi ajettu 580 tkm samalla moottorilla ja vaihdelaatikolla. Huollettukkin vain 20000 km välein ja muka ilman väliöljynvaihtoja, eihän sellainen ei voi mitenkään pitää paikkansa.
      Naapurin Teron Corollasta rikkoutui manuaalivaihteisto 125 tkm ajettuna, niin ei automaattivaihteisto voi kestää niinkään pitkään mitenkään.
      Reinon luottomyyjäkin oli epäillyt poikien puheita valheeksi, kun oli Volvon kestävyydestä hieman kysellyt edellisen huoltokäynnin yhteydessä.
      Täytyy tästä sitten lähteä kotiin päin, kun ei juttuseuraa taida tänään tosiaankaan tulla.
      Poikkean matkalla tuossa Ad korjaamolla tarkastamassa ilmanpaineet, kun on kohta kaksi viikkoa kulunut edellisestä tarkastuksesta. Muuta huoltoa en uskalla siinä autooni teettää, ettei vaan laiteta jotain vääränlaatuista ainetta autooni.
      Viimekesänä Essolla päädyimme yhdessä siihen lopputulokseen, että ovat Teron Corollaan vaihtaneet vahingossa väärät vaihteistoöljyt ja siksi se hajosi.
      Tietenkään eivät myöntäneet edes vaihtaneensa kuin moottoriöljyt, mutta ei se muuten olisi hajonnut.

      • Anonyymi

        Tuollaiselta se näyttää kun elämässä ei tapahdu mitään.


    • Anonyymi

      Nyt on tapahtunut katastrofi!!
      Toyotani ilmastointi ei toiminut, kun tuli kokeiltua sitä hieman Esson pihalta löydettyäni.
      Onneksi sain ajan pikahuoltoon klo 14.15 ja tilasin heti hinausauton hakemaan Yariksen mökin pihasta. Huoltomies kyllä puhelimessa sanoi, että voi ajaa, mutta minä en uskalla.
      Neljäs kerta jo kun Yaris menee hanurin lavalla korjasmolle. Kerran renkaan rikkouduttua ja kaksi kertaa akun hyytymisen johdosta.
      Nyt en kerkiä enenpää kertomaan asiasta, kun menen postilastikolle Falckia vastaan.

    • Anonyymi

      Esson baarissa kyllä nykyisin jutellaan tuontipremiumeista enemmän, eli lähinnä Mersuista ja Bemareista, myös Volvoista. Nuo keski-ikäiset ja eläkeikäiset paksuniskaiset taskuliiveihin tai heijastintakkiin ja maastokuviohousuihin pukeutuneet lippalakkipäiset jannut turisevat niistä ja karauttavat sitten kaaroillaan kylilleen. Toyotaa noilla näkee enää harvoin, paitsi vanhaa Hiacea joka onkin raaka työkalu. Toyotat alkavat olla nyt isompien kaupunkien lähiöissä asuvien nuorten korkeastikoulutettujen lapsiperheiden autoja, juuri hybridinä.

      • Anonyymi

        Kuka korkeasti koulutettu joutuu Toyotalla ajamaan ja miksi?


    • Anonyymi

      Tällaista diipadapaa syntyy kun ihmisellä on enemmän joutilasta aikaa kuin lahjoja.

    • Anonyymi

      Vaarit ovat kokeneet sodan kauhut ja pettymykset ja sen jälkeisen köyhyyden ja siksi he tyydyttävät tuota samaa yhteistä kurjaa kokemustaan keskustelemalla pula-ajasta ja Toyotan ongelmista, mutta vain keskenään, koska sotasankarit eivät pelänneet ja sodassa oltiin voittajia, eikä pulaa ole ollut koskaan mistään ja Toyota on parasta, kuten myös suomalainen Juhla Mokka ja HK:n sininen.

      • Anonyymi

        hei et vissiin ymmärä että olet mielenvikainen,ei sun jutut kiinnosta erkkiäkään mut hauskaa että tuhlasin minuutteja tai kenties tunteja kirjoitelemalla hevonpaskaa tänne jota kukaan ei edes lue ehehehehe olipa hauska juttu


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        hei et vissiin ymmärä että olet mielenvikainen,ei sun jutut kiinnosta erkkiäkään mut hauskaa että tuhlasin minuutteja tai kenties tunteja kirjoitelemalla hevonpaskaa tänne jota kukaan ei edes lue ehehehehe olipa hauska juttu

        Kyllä luvetaan lisää samanlaisia KIITOS.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        hei et vissiin ymmärä että olet mielenvikainen,ei sun jutut kiinnosta erkkiäkään mut hauskaa että tuhlasin minuutteja tai kenties tunteja kirjoitelemalla hevonpaskaa tänne jota kukaan ei edes lue ehehehehe olipa hauska juttu

        Tuntuu ne sinuakin kiinnostavan, kun kuitenkin jaksat lukea ja vielä vastatakkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuntuu ne sinuakin kiinnostavan, kun kuitenkin jaksat lukea ja vielä vastatakkin.

        hyvä,oikein hyvä vietä mahdollisimman monta tuntia täällä yksinäsi vastaillen itsellesi,ei tätä palstaa kukaan muukaan lue enää kiitos teidän idioottien


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        hei et vissiin ymmärä että olet mielenvikainen,ei sun jutut kiinnosta erkkiäkään mut hauskaa että tuhlasin minuutteja tai kenties tunteja kirjoitelemalla hevonpaskaa tänne jota kukaan ei edes lue ehehehehe olipa hauska juttu

        50 kertaa on kuitenkin kommentoitu juttua, eli joku lukee??


    • Anonyymi

      Onneksi tuli tilattua hinausauto, Yaris jäi korjaamolle.
      Ilmastoinnin kompressori oli leikannut kiinni ja katkaissut melkein laturin hihnan. Auto jäi merkkihuollon pihaan odottamaan osia. Kompressori, kuivain ja jäähdytinkenno uusitaan, joten kalliiksi tulee. Kustannusarvio reilu 1800 euroa.
      Onneksi naapurin Tero kerkiää hakemaan minut kotiin ja matkalla poiketaan Essolla.

    • Anonyymi

      Parasta viihdettä !!!

      • Anonyymi

        no on on! on sunkin päivän kohokohta tänne trollailla,peukku ylös sulle patu!


    • Anonyymi

      no mitäs sitten teet kun kirjoittelet tänne ihan idiootti juttuja ja päivät pitkät haukut toyotaa täällä? ihan takuuvarmasti olet eläkeläinen itsekkin,olis hauska kun vois kattoa millaisia älyvapaita tänne trollailee oikein ja voisi naureskella niille....tai periaattessa se olis mahdollistakin,joku osaava hakkeri osaisi senkin

      • Anonyymi

        ALOITUS ISOLLA KIRJAIMELLA JA LOPPUUN PISTE.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ALOITUS ISOLLA KIRJAIMELLA JA LOPPUUN PISTE.

        Sinä kirjoitat kaiken isoilla. Vastoin omaa ohjeistustasi.
        Tai no tavallaan oikein koska aloitat isolla ja lopetat pisteeseen, mutta miksi myös koko muu teksti on kirjoitettu isolla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ALOITUS ISOLLA KIRJAIMELLA JA LOPPUUN PISTE.

        sulla ei muuta isoa olekkaan kuin isot kirjaimet


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.

        Ettei vain ollut skeida ogtaavia alunpitäen, hihii.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ettei vain ollut skeida ogtaavia alunpitäen, hihii.

        Turhannaurajat ja naisettomat yhdessä paketissa. Toyota yhdistää.


    • Anonyymi

      Tero ajaa Toyotalla ja minä kerään metsässä puolukoita. Ihan sama millä ajatte, kun tarvittaessa saan kunnollisen taksikyydin, en siis huoli mitään Toyotaa.

    • Anonyymi

      Kyllä se krapula tässä iässä on sitten hirveä olotila.
      Otin eilen naapurin Teron kanssa muutaman saunaoluen liikaa.
      Tiistaina pitäisi autokin olla taas kunnossa, joten palaa taas elämä raiteilleen.

    • Anonyymi

      Nyt on olo onnellinen ja pilasikin alkaa pikkuhiljaa laskea, kun Yaris on taas pihassa.
      Meinasin saada sydänkohtauksen, kun huoltoneuvoja iski eteeni 1940 euron laskun ilmastoinnin korjauksesta. Onneksi sain maksun Tojoluotolla 48 kk:n maksuajalla.
      Aamulla taas Essolla kehumaan miten nopeasti tuli kuntoon ja todella pienellä kk-erällä, joten jää eläkkeestä taas rahaa elämiseenkiin

    • Anonyymi

      En itse vaivautuisi Tohjoa kehumaan, edes trollina.

    • Anonyymi

      Tojoa kuuluu kehua, vaikka se on täysin surkea kapistus jo monen omistajankin mielestä. Markalla sää markan hevosen ja tonnilla tonnin hevosen, niin se vaan menee.

    • Anonyymi

      Netissä kehumisen voi aloittaa jo ennen Esson baariin lähtöä.

    • Anonyymi

      En kehu mutta harmittaa niitten puolesta jotka joutuvat itäskoodiin kömpimään näin aamusella. Siinä on jo päivä pilalla heti alkuunsa.

    • Anonyymi

      Kiireellä Esson baariin katseelle, aukeaa jo 7.00

      • Anonyymi

        Olikin tuima katse. Toyota yliveto.


      • Anonyymi

        Täytyy lähteä Esson baariin aamulla teroja moikkaamaan.


    • Anonyymi

      Hei ELAKE UKOT OOTTEKO HUOMANNEET MIKÄ VUOSI ON 2020 MENOS
      ESSO OLI 1980 LUVULLA VOIMISSAAN EI TAIDA ENÄÄ OLLA SENTÄÄN

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      666
      8122
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2359
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      2337
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1897
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1451
    6. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      1283
    7. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1261
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      79
      997
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      869
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      822
    Aihe