Taidetyöntekijä rakennus hankkeissa

Anonyymi

Yksi työvaihtoehto kuvataiteilijoille.

Mehän kerätään ja luodaan uusia väyliä itseämme varten.

Kuvataiteilija on pintakäsettelijä - maalari, graafikko.
Eipä kuvanveistäjäkään syvälle poreudu, vaikka syvemmin kuin kaksi edeltäjänsä.

Yleisemmin kuvataiteita voi nimetä Pintakäsittelijoiksi.

Taidetyöntekijä on yleinen virkanimi kuvataiteen työntekijöille.
Josta työkuva määräytyy pintakäsittelija kuvaillen.


Nythän kaikki taiteilijat ovat työttömiä, tuskaisia, ilottomia.


Kirvesmiehellä, rakennusmiehellä ei ole aikaa, valmiutta, taitoa hioa pintoja pitkiä aikoja, mutta taiteilijoilla on. Hän voi paneutua tuntitolkulla, puolikin vuotta vain yhteen pieneen yksityiskohtaan vieden sen äärettömään hienoksi miljoonan taalan taideteokseksi.
Kyse on kuukausipalkasta ja ajasta, sekä yhteiskunnan sallimuksesta luoda taidetta.
Yhteiskunnan pitää osata vaatia parasta jälkeä.
Klassinen realismi kuuluu taiteeseen yhtä tiivisti kuin abstrakti esitys.
Molemmat ovat IN samaan aikaan.
Siten laatua saa palauttamalla kuvataidekouluihin klassisen realismin opetusta, sekä yleisemmin palauttamalla suljettuja taidekouluja (Tampere) takaisin.


Valtio ei maksa taiteelle rahoja, mikä puhuu sen puolesta, että valtio on kyvytön maksaa kaikille palkkoja.


Voiko ajatella, että Suomi nyt rakentaa yleispiirteisesti, että ei ole vielä aika hioa yksityiskohtia kuten Euroopassa. Kehitys on alkuvaiheessa, jolloin koristetta tärkeämpi on itse talo, jossa asua.


Mekaaninen koriste ei vedä vertoja käden taidolle. Mekaanisessa esityksessä ei ole mitä katsoa, ei ole yllätyksiä. Toisto itsessään ei ole kannattavaa, koska se tuhoaa uniikin kappaleen. Taiteessa kivaa on uuden löytäminen, että jokainen kuva on erilainen. Pitää luottaa ammattitaiteilijan makuun, käden jälkeen, mutta myös osattava VAATIA taiteilijalta, että vain ei anna vapaat kädet...mutta huomioiden mitä valtio, tilaaja tahtoo taiteella sanoa. Ammattitaiteilija siksi on ammattilainen, että osaa sovittaa, tuottaa palveluja ja palveluiden tuottamiseen kuuluvat sekä realismi, että abstrakti, jolla molemmilla on taideprintönsä, jota ei opi ilman opettajaa.


Taiteilijalla on aikaa hioa esimerkiksi mosaiikkityö: erivärisiä, kokoisia kiviä kulkuteillä, seinillä ulkona ja sisällä.

En näe, että taiteella ei ole työtä, mutta pikemmin, että valtiolta puuttuu ohjelma taiteen työllistämiseksi.
Ja siksi KAIKKI taiteilijat kituvat helvetissä.

0

97

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        4
        3713
      2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
        Maailman menoa
        193
        3619
      3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

        Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
        Maailman menoa
        128
        3350
      4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        71
        3332
      5. Korpelanvaara

        Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
        Suomussalmi
        20
        2176
      6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

        Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
        Maailman menoa
        25
        1768
      7. Osaatko arvata

        Mitä ajattelin?
        Ikävä
        32
        1519
      8. Heippa nainen

        Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
        Ikävä
        32
        1471
      9. Meidän täytyy tavata

        Siis se on välttämättömyys.
        Ikävä
        91
        1393
      10. Haluaisin et

        Pussaisit läpi ja nuolisit
        Ikävä
        15
        1333
      Aihe