Tapaus Nevala

Saako (oletetusta virkarikoksesta) syyttömäksi tuomittu ja määräajaksi hyllytetty virkamies aina pitää virkansa ja palata normaalisti työhönsä?
Ja saako myös palkan ns. hyllytysajalta?

Tällaista tuli mieleen Nevalan tapauksen päätöstä mietttiessäni.
1232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

että syyttömäksi todettu saa palkan ajalta, minkä on ollut ns. aiheetta hyllytetty.Toivottavasti ammattilainen saa myös palkankorotuksen hyvin hoidetusta työstä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


onko näin? kirjoitti:

Saako (oletetusta virkarikoksesta) syyttömäksi tuomittu ja määräajaksi hyllytetty virkamies aina pitää virkansa ja palata normaalisti työhönsä?
Ja saako myös palkan ns. hyllytysajalta?

Tällaista tuli mieleen Nevalan tapauksen päätöstä mietttiessäni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu