Kaupunginvaltuusto päätti 17.06.2020 kaupunginhallituksen esityksestä, että rantatonttien myyntihintoja ei enää koroteta vuosittain 1,5 %. Lehtitietojen mukaan kaupunginjohtaja Jan D Oker - Blom korosti, ettei kyse ole hinnanalennuksesta vaan kädenojennuksesta.
Päätös tarkoittaa käytännössä sitä, että kaupunkilaisten yhteistä omaisuutta oleviin tontteihin liittyvällä kädenojennuksella siirretään kaupungin tuloja vuokralaisille. Rantatontteja on muutenkin myyty käypää hintaa halvemmalla erikoiseen hinnanalennusjärjestelmään kuuluvien jopa mielivaltaisen tuntuisilta vaikuttavien alennuskertoimien avulla, joita ei ole käytössä tavanomaisessa tonttien kaupankäynnissä.
Yleisenä lähtökohtana on, että kunta myy omaisuuttaan käypään hintaan. Harkintavallan väärinkäyttönä ja siten toimivallan ylityksenä voidaan pitää esimerkiksi päätöstä myydä kunnan omaisuutta ilman siihen oikeuttavaa perustetta (KHO 16.8.2011).
Kunnan toimialaan ei myöskään kuulu lahjojen antaminen, johon "kädenojennuksen" voi luokitella.
Kädenojennus
9
108
Vastaukset
- Anonyymi
Kohta ojennetaan taas kättä - veronmaksajille, lisää lisää pitäis saada että voidaan taas pienelle joukolle jakaa.
- Anonyymi
Eihän edes rantatonteista perityt vuosivuokrat ole olleet käypiä, vaan todella halpoja.
- Anonyymi
Valtuustossa löytyi heti kuusi jääviä valtuutettua ja hallituksesta kolme!
- Anonyymi
Luottamushenkilöiden ja viranhaltijoiden pitäisi ajaa kaupungin eikä ostajien etua!
- Anonyymi
Iltapäivälehden mukaan Korona-aika on lisännyt mökkien menekkiä ja etelärannikko on parhaita alueita. Siitä huolimatta valtuustoa vedettiin taas höplästä ja rantatonttien 1,5 % vuosittaisen hinnan korotuksen perumista perusteltiin nimenomaan pandemian vaikutuksilla.
Rantatonttien kunnan edun vastainen ale myynti kaikenkarvaisten alennuskertoimien avulla on osoitus siitä, että päätösvallan käyttäjiä lähellä olevat tahot ovat saaneet aikaan epäasialliset myyntiperusteet. - Anonyymi
Alennuskertoimet ovat käytännössä mielivaltaisia ja mahdollistavat pärstäkerroin hinnoittelun!
- Anonyymi
Epäiletkö siis rikollista toimintaa kun viittaat KHO päätökseen? Tiedät varmaan HYVIN miten siihen puututaan? Toimi!
- Anonyymi
Sitä varten on tarkastuslautakunta ja tilintarkastaja joiden pitäisi selvittää onko toiminta ollut asianmukaista.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1758517KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4557727Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763900Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521633786Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1223105Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään702967Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091- 1262086
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231913Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211891