oulun seudun ammattikorkeakoulussa on käsittäkseni viestinnän koulutusohjelma joka jakaantuu kolmeen osaan?! =) siellä on mm. journalistiikan koulutusohjelma, josta itse olisin kiinnostunut...tietääkö kukaan miten vaikeaa on päästä opiskelemaan journalistiikkaa tuohon kouluun? onko kenelläkään tietoa mihin koulun jo käyneet ovat sijoittuneet työelämässä?
oulun seudun viestintäpuoli
niina
2401
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Muuta en osaa sanoa, kuin että viestinnän alan ihmisiä koulutetaan aivan liikaa. Kilpailu muutamista työpaikoista on todella kovaa. Useimmiten yliopistossa viestintää lukeneet ovat etusijalla. Joten harkitse vielä, kannattaako alalle kouluttautua. Helpolla ei ainakaan työllisty.
Itse opiskelen journalismin puolella OAMKissa. Sisäänpääsy on todellakin vaikeaa, koska hakijoita on paljon ja aloituspaikkoja melko vähän (paitsi liikaa media-alan tämän hetkiseen työtilanteeseen).
Koulussamme on siis journalismin, kuvallisen viestinnän ja mediatuottamisen suuntautumisvaihtoehdot. Journalismin puolelta valmistuneet (vasta yksi vuosikurssi valmistunut) ovat päätyneet tietojeni mukaan lähinnä (pienehköihin) sanomalehtiin ja kortistoon :)