Osaako joku asiantuntia kertoa tai olisiko jollain käytännön kokemusta mikä on Ruukki Classic ja Nordic erot käytännössä, muu kuin hinta?
Onko Classicin ero sen hinnaan eron väärti ?
Kumpaa siis suosittelisitte uudisrakenteisen omakotitalon vesikatoksi?
Onko Classicin ero sen hinnaan eron väärti ?
Kumpaa siis suosittelisitte uudisrakenteisen omakotitalon vesikatoksi?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eri nimi käytännössä ja oliko niin että nordiccia sai 0,5mm vahvuudellakin. Saatan olla väärässä.
Itse en valitsisi tältä tuoteperheeltä mitään omaan kattooni. Voi sanoa helposti, että lähes kaikilla muilla on paremmat maalipinnat tuotteissaan kuin ruukin pelleissä. Kaikkein herkiten naarmuuntuvia kura peltejä ja kaiken lisäksi joudut maksamaan rahdeista maltaita, eivätkä suostu nostamaan tuotteita katolle. Pelti nykyisin kaikilla samaa ssab:n plootua
Kiitos asiallisesta ja rakentavasta vastauksesta.
Niin ja kyllä Nordiccia saa 0,5mm vahvuisena - silläpä mietinkin eroa Classicciin, kuitenkin hintaeroa on merkittävästi. Tosin lupaavat pidemmän takuun Classicille eli maksetaanko siinä vain pidemmästä takuuajasta!?
Nordic paukkuu kun joku kävelisi katolla, johtuu luultavasti kun paksuus 0,5mm.. Ruukki tällä hetkellä tutkii asiaa ja jokin katto jo purettu asian selvittämiseksi.
Nordic vaatii huolellisempaa asennusta kuin classic. On kuitenkin ohuempaa peltiä. Kaikki kattofimat painavat nykyään urakalla niin katteen kiinnitys ruoteisiin tehdään nopeasti ja huolimattomasti. Nordic on erityisen tarkka tuosta kiinnityksestä kuten lukkosaumapeltikatot yleensäkin. Tämän vuoksi katto paukkuu kun ei pääse laajenemaan vaan menee montulle.
Pieni natina peltikatossa on normaalia mutta pauketta en pitäisi normaalina.
Vanha Jukkatalon myyjä ei suostunut edes myymään Nordicia koska siitä tulee niin paljon reklamaatioita.