Kun käytätte sosiaalista mediaa, miten paljon mietitte sitä että kuka näkee julkaisemanne kuvanne tai kirjoittamanne sisällön? Onko kenelläkään antaa esimerkkiä siitä, miten oma tai jonkun tutun käyttäytymisellä sosiaalisessa mediassa on ollut haitallisia seuraumuksia?
Some ja työ
Anonyymi
4169
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse en juurikaan käytä. Muutaman kerran kuullut että joku on ollut esimerkiksi saikulla ja laittanut bile tai reissukuvia someen. Ei hirveen kauan kestänyt että työnantaja sai tietää..
Tämä on hyvä esimerkki. Tämän päivän nuoret käyttävät jo erittäin nuoresta iästä lähtien erilaisia some applikaatioita ja tuntuu siltä että he eivät välttämättä ymmärrä mitä seuraumuksia sillä mitä sinne laittaa saattaa olla.
-M
Meillä on tullut töissä sanomista paristakin aika viattomasta asiasta mitä on someen joku erehtynyt laittamaan.
Kannattaa olla tosi tarkkana ettei tee mitään typeriä postauksia. Nimittäin varsinkin ne typerät yleensä leviää ihan kaikkien tietoon. Hyvä ohje on aina ajatella ennen lähetä-napin painamista: 1) mitä pomo ajattelisi tästä? 2) mitä puoliso/kumppani/tms ajattelisi tästä? sekä 3) mitä isä/äiti ajattelesi tästä?
Olet aivan oikeassa. Olisi vielä kiinnostavaa tietää, miten paljon työnantaja saa puuttua työntekijöiden somen käyttöön. Tietysti jos siellä kirjoitetaan jotain mikä liittyy työhön, niin tähän voi vamasti puuttua, mutta missä ne rajat menee?
-M