Että ihmistä joka suuremmista paikoista, keskustoista, niin se jotenkin niinkuin hienompaa, miksi näin?
Edelleen, aina on niin
31
<50
Vastaukset
- Jälkkäri-istuja
Vanhanaikaista ajattelua. Vielä 60-luvulla jotkut kaupunkilaiset olivat olevinaan hienoja, mutta ei sitä ilmiötä enää ole havaittavissa.
- Anonyymi
Mikä heillä oli hienompaa?
- Jälkkäri-istuja
Anonyymi kirjoitti:
Mikä heillä oli hienompaa?
Tuskin heillä oli mitään hienompaa. Enemmistö oli ihan tavallisia ihmisiä. Minun lapsuudenkotini oli maaseudulla, 15 km kaupungista.
- Anonyymi
Tai saattoihan se homma mennä niinkin, että maalaiset pitivät kaupunkilaisia hienoina ja parempina ihan vain kaupunkilaisuuden tähden. - Nm. Aloittajaan viitaten
- Anonyymi
Kyllä sitä on vieläkin. Kaupunkilainen ostaa maalta mummonmökin. Esiolettama tuppaa olemaan se, että naapurit ovat ihan juntteja ja pihalla maailmasta. Jopa kaupunkilaisen puhehelinmyyjän mielestä maaseudun insinööri on häntä tyhmempi. Nimittäin kokemusta on tuommoisestakin. Tosin tutkimusten mukaan heikommalla älyllä varustettu aliarvioi herkemmin muiden älynlahjoja kuin älykäs. Ja miksi ostaa rupunen mummonmökki, kun myynnissä on myös hyviä rantamökkejä, jollainen monella maaseudun asukkaallakin on.
Olen myös kuullut, että eräs kaupungista maalle muuttanut on valittanut, että paikkakunnalta ei löydy saman tasoista seuraa, vaikka naapurissa on korkeastikin koulutettua väkeä.
Omaa ylemmyyttä ja muiden alempiarvoisuutta on helppo pitää yllä, kun välttää laittamasta oman sivistyneisyyttänsä likoon tutustumalla siihen naapurin oletettuun junttiin.
Niin se vaan on, että asenteita ja patronizingia löytyy vielä nykypäivänäkin. Maalle tullaan suurin luuloin, ja niistä luuloista pidetään kiinni kynsin hampain. Nähty on.
Itse olen syntynyt maaseudulla. Olen asunut idässä, lännessä, Hämeessä ja Helsingissä. Idässä elin elämäni parasta aikaa nuorena aikuisena. Anonyymi kirjoitti:
Tai saattoihan se homma mennä niinkin, että maalaiset pitivät kaupunkilaisia hienoina ja parempina ihan vain kaupunkilaisuuden tähden. - Nm. Aloittajaan viitaten
Osasivat Helsinkiläiset arvostaa kotiseutuista olemustaan (puliukotkin). 60 luvulla koulutusta sai kaikkialla maassa, joten kaupunkilaisten oppineisuus ei enää eronnut maalaisten opeista.
- Anonyymi
arvo.e kirjoitti:
Osasivat Helsinkiläiset arvostaa kotiseutuista olemustaan (puliukotkin). 60 luvulla koulutusta sai kaikkialla maassa, joten kaupunkilaisten oppineisuus ei enää eronnut maalaisten opeista.
Ehkä se ei "eronnut", mutta mielikuva kaupunki- ja maalaiskoulusta oli varmasti erilainen, kun se taitaa olla vieläkin. Esimerkiksi parhaat lukiot pisteiden mukaan ovat olleet pääkaupungissa.
Kirjaoppineisuutta arvostetaan vieläkin enemmän kuin käytännössä harjaantumista, mikä ei ole huono sekään. Nykypudokkaat ja sivuraiteille jäävät nuoret saatettaisiin saada sillä tavalla mukaan yhteiskuntapeliin. - Nm. Kaikki eivät ole lukutoukkia
- Anonyymi
Kenen mielestä on kenen mielestä ei ole. Ei se asuinpaikka ihmistä mihinkään muuta, jos ei sitten isoissa kaupungeissa tylympään suuntaan.
Olen asunut isohkoissa kaupungeissa ja nyt pitkään maaseutumaisessa taajamassa. Täällä ihmiset ovat paljon välittömämpiä kuin Turussa tai Tampereella. Samaa ovat sanoneet muutkin kaupungeista tänne muuttaneet.
KM. - Anonyymi
Niinkuin kenen mielestä ”hienompaa”😂 Snadina muistan, kun landet toisinaan sanailivat; Helsinkin herrat😂 Eivät osanneet g:tä sanoa 😂
Nauratti aina keksimänsä ”herrat”😂
Ei silloinkaan voinut landeja tosissaan ottaa. Oli ja ovat niin koomisia! - Anonyymi
Huomaa jo pikkukunnassakin, että joka sivukylältä lapsuudessaan, se kyllä alitajunnassa pysyy.
Muuten eikö maalaaiset naureskelleet puheille, kun eivät he tienneet sanoja!!- Anonyymi
Oli ihan eri juttu olla kirkonkylältä kuin syrjäkyliltä, jumalan selän takaa.
Sen olen huomannut, kun olin itse suurimman osan pääkaupunkialueella töissä, niin on vähemmän turhia jaaritteluja, kuin on maaseudulla sitä ; on ilmoja pidellyt ja saas nähdä touhua.
- Anonyymi
Jos ei ole oikein itsetunto kohdallaan, voi sitten vaikka ylpeillä olevansa helsinkiläinen. Vielä työelämässä ollessa hesalainen nainen sanoi ettei hänen miehensä vilkaisekaan ponttoosillan toiselta puolelta tulevia naisia, hän itse oli kolmen polven hesalainen. Meitä, pohjoiskarjalainen ja pohjalainen, nauratti, eikä tunnettu yhtään alemmuuskompleksia. Oli vitsailtu että kun hän tulee miehensä kanssa pikkujouluun, me pokaamme tämän.
Harvemmassa ovat enää syntymäpaikan perusteella leuhkijat. - Anonyymi
Kuule näissä kaupunkipaikoissa se vasta kärjistyykin kenellä vara asua hienostoalueella.
Hytinäx1- Anonyymi
Jokaisella paikkakunnalla on jakoa hyviin/ arvokkaisiin että huonompiin/halpoihin kaupunginosiin.
Ja niin on myös maaseutupitäjissä, että kummasti se kirkonkylän keskus vetää ukkoa ja mummoa palvelujen ääreen: terveyskeskus, apteekki ja kaupat. Nuoriso oli häipässyt kyliltä ajat sitten töitten perästä.
- Anonyymi
Ylpeileviä ihmisiä on sekä maaseudulla että kaupungissa. Ja ystävällisiä on sekä maaseudulla että kaupungissa. No, tarkemmin ajatellen, enemmistö kaupunkilaisista
on maalaisia, koska aikoinaan monet muuttivat maaseudulta kaupunkiin.
Terveisin: Puolireuho - Anonyymi
Kaupunkilaisten ylpeys kaupunkilaisuudestaan on maalaisten omaa mielikuvitusta
ja omaa alemmuudentunnetta.
Ikäni kaupungissa asuneensa en ole koskaan miettinytkään
että pitäisi olla jotenkin ollakseen kun on kaupunkilainen.
Tämä on luonnollinen olotila. Ei mikään erikoisuus. - Anonyymi
Käsittämätön ajatus aloituksessa. - Nm. Hienointa on maalla ja metsässä
- Anonyymi
Hienointa on siellä, missä itse viihtyy.
Terveisin: Puolireuho - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hienointa on siellä, missä itse viihtyy.
Terveisin: PuolireuhoNiinpä. Se on kyllä kummallista, että joku viihtyy jopa roskan, rojun yms. pashkan seassa. - Nm. En viihtyisi
- Anonyymi
Sinun pitää varmasti itse miettiä, miksi noin ajattelet!? MInä en noin ajattele, vaikka väität, että "näin on"!
- Anonyymi
Ajattelisin ettei asuinpaikoista kiinni.
Maalla tai kaupungissa omat "kermansa", esim. kekkereitä joihin kaikilla ei asiaa.
Samoin muksuilla, parempi ja huonompiosaisia, ollut ennen ja nykyisinkin.
Kaikkee pitäis olla.. mutta jollei ole varaa hankkia. - Anonyymi
Syrjäkylän on syrjäkylä.
- Anonyymi
Aina ja iankaikkisesti sen näkee ja aistii, jos on hoksua.
- Anonyymi
Eiköhän tuollainen ajattelu ole pienipaikkakuntalaisen huonosta itsetunnosta johtuvaa.
- Anonyymi
Lainaan tuntematonta kommentoijaa:
"Kehä III sisäpuolelle vain oikeuden päätöksellä ja vankeinhoidon saattamana."- Anonyymi
?????
- Anonyymi
Ajattelisivat noin useampikin, ettei tarvitsisi myötähäpeää tuntien touhujansa seurata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ajattelisivat noin useampikin, ettei tarvitsisi myötähäpeää tuntien touhujansa seurata.
Jos häpeää toisten, tuntemattomien ihmisten puolesta, tuntee siis "myötähäpeää", on ahdasmielinen mulkhu eikä mitään muuta. - Nm. Häpeämätön
- Anonyymi
Selvää pässinlihaa!
- Anonyymi
Mikä? Aloitus ei ainakaan. - Nm. Erimielinen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä? Aloitus ei ainakaan. - Nm. Erimielinen
Kas metsämökin ikkuna, sielt' tonttu ulos kurkistaa
🐜
Aloittaja olisi voinut kirjoittaa näin: minulla on ollut aina alemmuuskompleksi Hesalaiin nähden ja sitten tyhjentävää listaa tilanteista ja tapahtumista.
On ihmisiä, jotka haluavat möyriä tuollaisessa tunteessa. Onko kyse kateudesta.
Oma havaintoni on, että maaltamuuttaneet yrittävät olla enemmän hesalaisia kuin hesalaisten itse, koska kantakaupunkilaiset ovat jo. Tämä pyrky on huvittavaa.
Ryntäävät, ostavat, tekevät ksikkea, mikä on in, melkein hysteerisesti. Tämäkin pyrky on huvittavaa. Maaltamuuttaneet ovat olleet ilkeimpiä työpaikoilla ja työpaikkakiusaajia.
Eihän epävarmuudelleen mitään voi.
Entäs jos suutarit pysyisivät lestissään eivätkä olisi jatkuvasti niin kaunaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6698140Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672379Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2342354- 1471909
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi301487Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1201297Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511262Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.811031Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65869Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7829