Luvat ilmalämppumppujen asentamiseen ?

Anonyymi

Kuinkahan saa luvat normi ilmalämpöpumppujen asenteluun. Mitä se minimissään vaatii. En usko että tuollaisen omakotitalon pumpun kylmäaineluvat mitään vuosien koulutuksia vaatii.

Niin ja ymmärrän kyllä alalla toimivien amattikateuden kuten öljypoltialalla ettei alalle tulisi lisää toimjoita.

12

277

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Googlella jo tietäisit, mitähän seuraavaksi?

    • Anonyymi

      Tyypillinen kylmäainelupalaisen vastaus. Ei haluta antaa tietoa mitenkä luvat saa. Ainakin Onninsen kautta järjestetään pumpun asennus kursseja hintaan 1300€ joten ei muuta kuin kursseille. Mitä enemmän luvan haltijoita sitä halvemmaksi tulee pumppujen asennus.

      • Anonyymi

        Kai ne tiedot saa niiltä jotka pätevyyksiä myöntävät? Ei kannata tänne heti ensimmäisen uranvaihto oivalluksen syntyessä tulla kyselemään. Jos ei osaa googlata niin miten ne pumppujen monet asennuskaaviot selvitetään. Mennään varmaan Veijon Essolle kiroilemaan kun kukaan ei kerro mitään


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kai ne tiedot saa niiltä jotka pätevyyksiä myöntävät? Ei kannata tänne heti ensimmäisen uranvaihto oivalluksen syntyessä tulla kyselemään. Jos ei osaa googlata niin miten ne pumppujen monet asennuskaaviot selvitetään. Mennään varmaan Veijon Essolle kiroilemaan kun kukaan ei kerro mitään

        Hah hah vai monet asennuskaaviot heh heh. ilmalämpöpumppu on suhteellisen simppeli vekotin joten eipä niistä monia kaavioita saa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hah hah vai monet asennuskaaviot heh heh. ilmalämpöpumppu on suhteellisen simppeli vekotin joten eipä niistä monia kaavioita saa.

        No montako ilmalämpöpumpun asennusohjetta olet käyttänyt? Tuskin yhtään ja varmaan tyhjiöit koneenkin vartissa, kun esson miehillä on kovat pumput.


    • Anonyymi

      Kylmäaineluvat (ainakin 3 kg) ja sähköluvat (vähintään S3).

    • Anonyymi

      Kaikki tieto löytyy avoimesti Tukesin sivuilta. Katso sieltä.

      Lisäksi saatat haluta sähköluvat joko S3 tai rajoitetun S3 luvan. Taas kaikki tiedot löytyy helposti Tukesin sivuilta. Nämä pätevyydet antaa SETI.

    • Anonyymi

      No S2 luvat takataskussa joten kaasuluvat enään uupuu. Ei niissä kaavioissa mitään ihmeellistä ole. Kylmäaineluvat on vähän kuin öljypolitinluvat aikanaan eli takki edessä tehdään simppeliä hommaa.

    • Anonyymi

      Toivotaan että mahdollisimman monet hommaavat kaasuluvat jotta saadaan asennuskustannusten romahtavan. Ei pumpun asennuksesta omakotitaloon voi enempää kuin 250€ veloittaa.

      • Anonyymi

        Luvat on, mutta tukun hinta pumpulle oli sen verran suolainen, että erehdyin ostamaan itselleni asennettuna. Oikeaa kaasuakaan ei ollut varastossa. Tarjous oli halvempi kuin tukun hinta. Periaatteessa en maksa siitä ilosta, että joudun tekemään itse.

        Asennus oli sitten päin peppua. Sähköissä oli oikosulku, koska veto ulos tehty rumasti koerasin pohjan läpi poraamalla ja sinne kerääntyi vettä. Ensimmäinen sade ja zädäm! Olisi pitänyt sittenkin tehdä itse.

        Mietin jälkikäteen kuuumeisesti sitä, miten heppu ylipäätänsä oli lupansa saanut ja sitä, minkälaisella alennuksella hän pumppunsa osti. Oma ale % kun on yli 50 %.


    • Anonyymi

      Eihän nyt kukaan voi noin vain mennä vaikkapa Tukesin sivuilta katsomaan, tänne se on ensin tultava kyselemään !!!

    • Anonyymi

      Erikoista että kaasuluvasta ja sen oikopoluista ei saisi edes kysellä. Suosittelen Onnisen kurssia sillä siellä pääsee asentamaan pumpun a:sta b:hen. Hiacepumppuäijää vaan vituttaa kun ei saa enään tonnia/asennus voittoa kun luvallisia asentajia on riittävästi markkinoilla.

      Ihme touhua ettei voida edes vinkkiä antaa mitenkä luvan saa helpoiten ja monenko kilon laitteisiin mitkäkin luvat riittävät.

      Sähköpuolella jossa oikeasti pitää jotain tietääkin autetaan kysyjää lupien hankinnassa ja tenttimisessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      118
      3722
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      313
      2629
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2170
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      43
      1981
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      11
      1738
    6. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      131
      1245
    7. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      96
      1194
    8. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      7
      1161
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      84
      977
    10. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      52
      952
    Aihe