Kuinkahan saa luvat normi ilmalämpöpumppujen asenteluun. Mitä se minimissään vaatii. En usko että tuollaisen omakotitalon pumpun kylmäaineluvat mitään vuosien koulutuksia vaatii.
Niin ja ymmärrän kyllä alalla toimivien amattikateuden kuten öljypoltialalla ettei alalle tulisi lisää toimjoita.
Luvat ilmalämppumppujen asentamiseen ?
12
287
Vastaukset
- Anonyymi
Googlella jo tietäisit, mitähän seuraavaksi?
- Anonyymi
Tyypillinen kylmäainelupalaisen vastaus. Ei haluta antaa tietoa mitenkä luvat saa. Ainakin Onninsen kautta järjestetään pumpun asennus kursseja hintaan 1300€ joten ei muuta kuin kursseille. Mitä enemmän luvan haltijoita sitä halvemmaksi tulee pumppujen asennus.
- Anonyymi
Kai ne tiedot saa niiltä jotka pätevyyksiä myöntävät? Ei kannata tänne heti ensimmäisen uranvaihto oivalluksen syntyessä tulla kyselemään. Jos ei osaa googlata niin miten ne pumppujen monet asennuskaaviot selvitetään. Mennään varmaan Veijon Essolle kiroilemaan kun kukaan ei kerro mitään
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kai ne tiedot saa niiltä jotka pätevyyksiä myöntävät? Ei kannata tänne heti ensimmäisen uranvaihto oivalluksen syntyessä tulla kyselemään. Jos ei osaa googlata niin miten ne pumppujen monet asennuskaaviot selvitetään. Mennään varmaan Veijon Essolle kiroilemaan kun kukaan ei kerro mitään
Hah hah vai monet asennuskaaviot heh heh. ilmalämpöpumppu on suhteellisen simppeli vekotin joten eipä niistä monia kaavioita saa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hah hah vai monet asennuskaaviot heh heh. ilmalämpöpumppu on suhteellisen simppeli vekotin joten eipä niistä monia kaavioita saa.
No montako ilmalämpöpumpun asennusohjetta olet käyttänyt? Tuskin yhtään ja varmaan tyhjiöit koneenkin vartissa, kun esson miehillä on kovat pumput.
- Anonyymi
Kylmäaineluvat (ainakin 3 kg) ja sähköluvat (vähintään S3).
- Anonyymi
Kaikki tieto löytyy avoimesti Tukesin sivuilta. Katso sieltä.
Lisäksi saatat haluta sähköluvat joko S3 tai rajoitetun S3 luvan. Taas kaikki tiedot löytyy helposti Tukesin sivuilta. Nämä pätevyydet antaa SETI. - Anonyymi
No S2 luvat takataskussa joten kaasuluvat enään uupuu. Ei niissä kaavioissa mitään ihmeellistä ole. Kylmäaineluvat on vähän kuin öljypolitinluvat aikanaan eli takki edessä tehdään simppeliä hommaa.
- Anonyymi
Toivotaan että mahdollisimman monet hommaavat kaasuluvat jotta saadaan asennuskustannusten romahtavan. Ei pumpun asennuksesta omakotitaloon voi enempää kuin 250€ veloittaa.
- Anonyymi
Luvat on, mutta tukun hinta pumpulle oli sen verran suolainen, että erehdyin ostamaan itselleni asennettuna. Oikeaa kaasuakaan ei ollut varastossa. Tarjous oli halvempi kuin tukun hinta. Periaatteessa en maksa siitä ilosta, että joudun tekemään itse.
Asennus oli sitten päin peppua. Sähköissä oli oikosulku, koska veto ulos tehty rumasti koerasin pohjan läpi poraamalla ja sinne kerääntyi vettä. Ensimmäinen sade ja zädäm! Olisi pitänyt sittenkin tehdä itse.
Mietin jälkikäteen kuuumeisesti sitä, miten heppu ylipäätänsä oli lupansa saanut ja sitä, minkälaisella alennuksella hän pumppunsa osti. Oma ale % kun on yli 50 %.
- Anonyymi
Eihän nyt kukaan voi noin vain mennä vaikkapa Tukesin sivuilta katsomaan, tänne se on ensin tultava kyselemään !!!
- Anonyymi
Erikoista että kaasuluvasta ja sen oikopoluista ei saisi edes kysellä. Suosittelen Onnisen kurssia sillä siellä pääsee asentamaan pumpun a:sta b:hen. Hiacepumppuäijää vaan vituttaa kun ei saa enään tonnia/asennus voittoa kun luvallisia asentajia on riittävästi markkinoilla.
Ihme touhua ettei voida edes vinkkiä antaa mitenkä luvan saa helpoiten ja monenko kilon laitteisiin mitkäkin luvat riittävät.
Sähköpuolella jossa oikeasti pitää jotain tietääkin autetaan kysyjää lupien hankinnassa ja tenttimisessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2556553Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2106128Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai315619Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1444927Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1823671Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313425Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi153275HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok333123Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja3152714Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan272585