Thaimaa on tehnyt monia päätöksiä suojellakseen ympäristöä viime vuosina.
Saaria on suljettu turisteilta, jotta rannat saisi toipua rauhassa. Muovin kierrätys ollut alkeellista, mutta siihenkin on nyt tullut parannusta. Laittomiin kaatopaikkoihin on puututtu etsimällä syylliset ja kirjoittelemalla kunnon sakkoja. On myös määrätty sotkijat pakkotöihin siivoamaan paikkoja.
Muovikasseista ollaan luopumassa kokonaan. Thaimaa oli muovikassien suurkuluttaja. Ei ole enää. Pohjois-Thaimaan liioiteltuihin kulotuksiin ollaan puuttumassa. Autokanta on yhä uudenaikaisempaa. Uusia ratahankkeita on työn alla. Suunnitteilla on 5000km lisää moottoriteitä.
Jos joku alkaa nyt nassuttamaan että "Thaimaa on likainen kehitysmaa" niin mainittakoot että Thaimaan hiilijalanjälki on asukasta kohti alle puolet suomalaisen hiilijalanjäljestä.
Sillä välin Ghanassa
https://www.youtube.com/watch?v=TmTYCWkGEeE
Melkoisen järkyttävää katseltavaa. Tuo muovi on se joka tekee elämän ikäväksi maalla merellä ja ilmassa. Eikä henkilöautoilu.
Ympäristönsuojelu
Anonyymi
1
70
Vastaukset
Hieno ja asiantunteva kirjoitus josta päättelin ettei se voi olla Senssun kirjoittama.
Thaimaa on monissa toimissa jo Suomen edellä ympäristön suojelussa. Se on tietystikin jo pakon sanelemaa sanoo joku ja vetoaa asukastiheyteen.
Hui hai, sanon minä.
Helsingin Punavuoressa on n. 21 000 asukasta neliökilometrillä eli 2 asukasta neliömetrillä.... :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p475445Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "612286Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella181840Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1451761- 171565
No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol301477Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v5136881-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171107Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771078Joutuuko Suomi24-palvelu taas oikeuteen ?
Nämä Purraa ja Perussuomalaista johtoa pedofiilian suojeliana pitävän kirjoittajan viestit eivät vain poistu täältä. Se219989