Niin, mikä on maailman pisin rinne?
Maailman pisin rinne?
22
7688
Vastaukset
- Alpine78
Sitä en tiedä. Mutta yksi Itävallan pisimpiä rinteitä (oppaan mukaan) on 13 km pätkä Bad Hofgasteinissa. Sen kun vetää putkeen vauhdilla alas, niin on reidet aika hapoilla. Luultavasti jostain löytyy vielä muutaman kilometrin pidempiäkin siivuja.
- ddd
Eli minun mielestäni maailman pisin rinne voisi olla Italian Cerviniassa oleva huikea yli 20 kilometriä pitkä lasku, mutta voihan olla, että jossain päin maailmaa esim. andeilla tai uudessa seelannissa on vielä pidempiä mutta tuskinpa.
- seppo
ddd kirjoitti:
Eli minun mielestäni maailman pisin rinne voisi olla Italian Cerviniassa oleva huikea yli 20 kilometriä pitkä lasku, mutta voihan olla, että jossain päin maailmaa esim. andeilla tai uudessa seelannissa on vielä pidempiä mutta tuskinpa.
luin laskettelukirjastani että cervinian pisin rinne on 15km. Chamonixissa on offari joka on noin 20km pitkä.
- ddd
seppo kirjoitti:
luin laskettelukirjastani että cervinian pisin rinne on 15km. Chamonixissa on offari joka on noin 20km pitkä.
Mutta kun katsoo matkaesitteitä, niin pisin rinne cervinian kohdalla yli 20 km :D ja off-pisteethän eivät ole oikestaan rinteitä..
- kokemusta
Joo...tuli kokeiltu. Päivän päätteeksi laskettiin jalat hapoilla, huh. Ja kun piti lähteä pois, vetästiin hissiaseman ohi ja piti laskea viimeiset 8km uudestaan. Meinas itku tulla.
- Polll
seppo kirjoitti:
luin laskettelukirjastani että cervinian pisin rinne on 15km. Chamonixissa on offari joka on noin 20km pitkä.
Cerviniassa pisin rinne on ilmeisesti n. 21 km; lähtee Cobba di Rollinilta Sveitsin (eli Zermattin) puolelta ja päättyy Valtournencheen. Korkeuseroa on n. 2370 metriä. Pääosin punaista ihan hyvää laskettavaa. Kun vuosi sitten laskin sen, niin siinä välillähän oli lyhyt tuolihissi, mutta ilmeisesti sen voi jättää väliin ja vähän lykkimällä kiertää. Jos haluaa ehdottomasti yhtenäisen yli 20 km laskun.
Vallee Blanche offari on reilut 20 km pitkä jos laskee Chamonixiin saakka. Silloin joutuu kyllä kiipeämään yhden helkkarimoisen mäen sukset olalla. Ja loppu on sitten rännissä (tosin paikoin melko jyrkässä) laskemista.
- sepppo
guinnesin ennätyskirjassa pisin rinne on 12,23km.
- ddd
Minkä vuoden kirjassa?
- dfgkj
ddd kirjoitti:
Minkä vuoden kirjassa?
jotain 25km. yhtä siirymäreittiä kylläkin. melko paska lasku
- gh
dfgkj kirjoitti:
jotain 25km. yhtä siirymäreittiä kylläkin. melko paska lasku
Ruotsin vemdalenissa pisin rinne 20km...
- jjhjd
gh kirjoitti:
Ruotsin vemdalenissa pisin rinne 20km...
En muista kyseisen paikan nimeä koska kävin siellä n.18 vuotta sitten mutta siellä oli 29km rinne joka oli mielestäni aika tylsä koska oli niin loiiiva
- Anonyymi
gh kirjoitti:
Ruotsin vemdalenissa pisin rinne 20km...
Mount everstin offipätkä on n.100km. Pitkä. Onneksi sinne pääsee gondolihissillä...
- rinne-reiska
Ei varmaankaan maailman pisin rinne, mutta pitkä kumminkin on Itävallan St. Antonin 14 kilometrinen rinne, joka on jyrkkä alku- ja loppupäästä. Keskipätkäkin on varsin vauhdikas laskea. Korkeuseroa rinteellä on jotain puolentoista kilometrin luokkaa.
- Puuronen
.
- Rinnetykki-1
Yritin tutkailla pisintä rinnettä lukuisista eri lähteistä. Ongelmana näyttäisi olevan eri lähteiden toisistaan poikkeavat lukemat.
Pisimpien rinteiden aihetta valaisee mm. Lumipallo-hiihtokeskushaun listaus rinnepituuksien mukaan: http://www.lumipallo.fi/hiihtokeskukset/?haku=Rinnelaskuun&pisinrinne=desc
Sen ja Zermattin omien sivujen mukaan maailman pisin lasku suuntaisi Zermattin yläasemalta Zermattin kylän puolelle harjannetta, eikä Cervinian suuntaan. Mutta osa lähteistä väittää tämä olevan selkeästi lyhyempi. Ainakin se on yhtenäistä laskua toisin kuin Cervinian puolelle johtava baana.
Pitää siis ensi kerran alueella laskiessa laittaa GPS-mittaus päälle ja tarkistaa kummankin puolen pituudet.- .hj
30km on ranskan lähellä.
- Anonyymi
.hj kirjoitti:
30km on ranskan lähellä.
Andeilla Argentiinassa on 40 km rinne...
- Mutkamäkeilijä
Toissapäivänä laskin Cervinian huipulta 3850m Valtournencheen n 1500 m GPS näytti lasketuksi matkaksi 13,7 km..... ilmeisesti melkoisesti mutkia olisi pitänyt tehdä jotta olisi saanut tuon 22km täyteen???
- Jokuvain1234
Vimpelin rinne 450m ku koko keskuksessa on kaksi rinnettä ;)
- atomic sl11
Riihimäen riutta kisarinne
- pisinta lunta
Hieno ketju. Suomen väki on kulkenut vaikka missä. Oliko syytä kiritstää verot suksista? ;) Lukiessa on jäänyt hyvää mieltä ja valkoista kateutta.
P.S. Eri voide tarvitaan kun mennään noin alas. Imho Lappi on pisinta, jos jaksaa hakea. - Anonyymi
"Zermatt, Switzerland, features what is marketed as the longest red (intermediate) run in the world. The 13.6-mile (22 km) trail from the Klein Matterhorn to the Italy's Valtournenche measures 7,739 vertical feet (2,353 m) and delivers you to another country. It does require a lift ride in the middle, however."
Tosiaan yksi pieni hissi välissä, joten se katkaiseen matkanteon, eli yhtäjaksoisesta rinteestä ei ole kyse, mutta pisimpänä mainostetaan. En ole laskenut.
https://i.postimg.cc/DwPxNp8C/pisin-matka-rinteell.jpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.567775Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675871Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615360Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515253Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1084602Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1062289Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e21145Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol31140Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa37996Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko43944