No niin, kun tuolla ei sopivaa paikkaa ollut, niin tämä nyt näytti sopivimmalta, koska ainakin Steamissa noi Point&Click pelit menee osin myös Seikkailupelien alle.
Nää pelit on siis sellaisia, että pitää käyttää niitä aivojaan, jos mielii saada pelin pelattua läpi. Minä olen kyllä aikuinen, vaikkakin osa näistä on tarkoitettu hieman nuoremmille pelaajille, mutta mitä siitä, nää pelit on mulle silti hyvää ajanvietettä.
Eli onko täällä muita jotka pelaisivat vastaavia ja mitkä ovat teidän suosikkejanne?
Itse tosiaan olen omat point&click pelit hankkinut Steamin kautta ja mun suosikkejani ovat:
Nightmares from Deep - sarja (mukavaa merirosvomeininkiä) ja Enigmatis-sarja. Kummassakin on kolme osaa ja ainakin tuo Enigmatis sarja luo hienosti tarinamaisen kaaren noiden kolmen pelin välille. Sama etsivä ja saman pahiksen perässä mennään.
Tuo Nightmares from Deep-sarja tosiaan on hyvin merirosvohenkinen ja siinäkin sama päähenkilö seikkailee kaikissa kolmessa, ratkomassa visaista salaisuutta. Sarjan osat ovat The Cursed Heart, Sirens Call ja Davy Jones. Näissä on todella hieno miljöö ja musiikki.
Enigmatis sarjassa taas on: The Ghost of the Maple Creek, The Mist of the Ravenwood ja Shadows of the Karkhala.
Nää kaks sarjaa on muuten samoilta tekijöiltä ja heillä on muitakin hyviä.
Ainakin Dark Arcana the Carnival, Abyss: The Wraiths of Eden ja Clockwork Tales: Of Glass and Ink
Sitten oli muutama ihan Grimmin satuihin pohjautuvaa vastaavaa, en muista oliko samalta firmalta, mutta tyyli on hyvin samanlainen.
Mutta tosiaan Steamista löytyy näitä paljonkin kun laittaa hakusanaksi sekä Click&Point, että Seikkailupelit, niin että luulisi löytyvän jokaiselle jotakin. :)
Nyt mä tosiaan päästän muutkin ääneen ja kuulisin mieluusti, että mitä mieltä te olette? Onko joku muukin teistä pelannut noita mainitsemiani pelejä ja mitä piditte?
Itse tykkään paljonkin ja olen jo useimmat noista pelannut läpi vaikeimmalla asteella, mikä nyt ei oo kummonen, kun noi on loppujen lopuksi aika helppoja.
Point&Click pelit
1
158
Vastaukset
Minulta unohtui laittaa tohon alotukseen että noi point&click pelit kulkee paitsi seikkailupelien alla, myös Hidden Objects pelit nimellä. Koska noissa peleissä on noita etsi esineitä osioita, missä pelaaja saa listan esineistä/asioista, jotka pitää etsiä kuvasta.
Noi pelit on mulla ainakin englanniksi ja suomiversiota en oo ees löytäny, joten ne esineiden/asioiden nimet on tietenkin englanniksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1332374Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3451865- 401547
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii311363Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281300Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941183- 541153
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327897Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104840Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53752