Ilmastointi ei toimi

Anonyymi

Osaiskohan kukaan suoralta kädeltä antaa edes hyvää arvausta mikä voisi olla - 07 Corollaan ilmastoinnissa vikana kun puhaltaa kylmää hetken aikaa ajoon lähtiessä, mutta muutaman minuutin jälkeen lopettaa. Kävin täyttämässä kylmäaineet just, mutta toiminta ei muuttunu mihinkään.

9

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oliskohan magneettikytkimessä vikaa eli ei jaksa vetää lämmetessä.

      • Anonyymi

        Täähän se ois.

        Mulla volvossa oli tuo vika, tai siis se magneettikytkimen levy oli kulunut sen verran, että magneettikytkimen toimiessa levy luisti kompuran levyä vasten ja kompura ei pyörinyt kunnolla. Vähän niinku kulunut kytkinlevy autossa.
        Sen sai tosin itse korjattua, että pienensi välystä levyjen välistä laittamalla prikkoja korokkeeksi, että väli pienenee. Toinen vaihtoehto on kompura uusia. Se on helpompi, koska pitää vaan vaihtaa kompura, eikä rueta säätämään vanhaa.


    • Anonyymi

      Kompura luultavasti lakkaa jauhamasta jos paineet katoaa tai tossa esivastuksessa ongelmia?

    • Anonyymi

      Palkonko sitä kylmäainetta oli jäljellä ennen täyttöä ja kauanko täytöstä on?

      • Anonyymi

        Perjantaina käytin. Jäljellä oli 100g, kun täyttömäärä on 450g.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Perjantaina käytin. Jäljellä oli 100g, kun täyttömäärä on 450g.

        Eikös tuollaisessa tilanteessa tyhjennetä loputkin, tarkisteta mahdolliset vuodot, tyhjiöitetään järjestelmä ja laitetaan sen jälkeen uudet kylmäaineet ellei vuotoja löytynyt. Ainakin minulla on hyväksytty huoltoliike tehnyt näin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikös tuollaisessa tilanteessa tyhjennetä loputkin, tarkisteta mahdolliset vuodot, tyhjiöitetään järjestelmä ja laitetaan sen jälkeen uudet kylmäaineet ellei vuotoja löytynyt. Ainakin minulla on hyväksytty huoltoliike tehnyt näin.

        Miten muuten jäljellä oleva määrä mitataan kuin kokonaan tyhjentämällä?


    • Anonyymi

      Paineanturi rikki tai kompura lopussa.

    • Anonyymi

      SÄÄ ON KYLMENNYT! Sulla on automaatti-ilmastointi, joka puhaltaa sen lämpöistä ilmaa kuin tarvitsee. Kun ohjaamo on viilentynyt, sen ei enää tarvitse puhaltaa niin kylmää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      26
      5153
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      12
      3765
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3177
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      46
      2719
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1298
    6. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      281
      1267
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      59
      1165
    8. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1129
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      394
      1106
    10. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      208
      1029
    Aihe