Vitamiineistä ja lisäravinteista ei hyötyä ja niissä on armoton kate

Anonyymi

Olen toissä isossa firmassa joka myy paljon erilaisia vitamiineja. Tiedän tuotteiden katteet ja todelliset hinnat.

Kun menette yliopistonverkkoapteekin sivuille ja siellä on purkkien hintoja joissa 19,50eur 20-30eur moniviitamiineja niin todelliset kustannukset pyörii parissa eurossa.

Lisäksi syömällä ei niistä saa mitään hyötyä, ihminen joka syö yksipuolista ruokaa ja sen jälkee alkaa mättämään vitamiinejä, ei huomaa eroa. Ei myöskään missään laajoissa testeissä.

4

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaahas, kyllä mulle ainakin oli apua. Tosin en mistään apteekista vitamiinejani osta, vaan tilaan joko ulkomailta tai suomalaisesta verkkokaupasta, mistä nyt parhaimmat saa. Näillä mun ferritiini nousi, millään muulla ei. Lääkäri määräsi vain rautaa, eipä auttanut tippaakaan. Luontaishoitaja sen sijaan suositteli myös C- ja B-vitamiineja sekä chlorellaa ja lisäksi antoi ruokavaliovinkit. Johan lähti nousuun ferritiini. Ja olossa on muutos kuin yöllä ja päivällä. Apteekin vitamiineista en tiedä, ehkä ne ovat sitten huonompia?

      Tietysti on tärkeintä syödä hyvin, liikkua, nukkua riittävästi ja elää muutenkin tervettä elämää ilman tupakkaa ja alkoa, mutta aina se ei riitä. Minäkin luulin eläväni ihan huipputerveellisesti ja söin paljon kasviksia, kalaa, kohtuudella punaista lihaa, joskus veri- ja maksaruokaakin, hedelmiä ja marjoja. Mikä sitten ongelman aiheutti, en tiedä, mutta arvelen, että muutama peräkkäinen raskaus ja synnytys, pitkät imetykset, runsaat kuukautiset, pitkäaikainen stressi. Ja onneton join piimää joka aterialla ja jälkiruuaksi vielä kahvia tai teetä.

      Kyllä lisäravinteita tarvitaan, mutta ei niitä kannata huvikseen syödä, ilman mitään syytä.

    • Anonyymi

      Kerrohan myös niiden "oikeiden" pillereiden katteista!

    • Anonyymi

      Jotkut laittaa vitamiineihin ja poretabletteihin 500-1000 euroja vuodessa.

      • Anonyymi

        turhaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      199
      3543
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3200
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      63
      2499
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2145
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1950
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1868
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      40
      1698
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1581
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1133
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1120
    Aihe