Kävin juuri hakemassa aseen 22lr ostoluvan poliisilaitoksella. Hankkimisluvassa ehto:
Hallussapitolupa uusittava 3 vuoden kuluttua, Miksi?
Tämmöisestä määräaikaisuudesta en ole aikaisemmin kuullut? Joudunko taas maksamaan 32e?
Esittämään ampumaseuran jäsenkortit. Eli toistamaan, että ammun radalla.
Hallussapitolupa uusittava 3 vuoden kuluttua, Miksi?
Tämmöisestä määräaikaisuudesta en ole aikaisemmin kuullut? Joudunko taas maksamaan 32e?
Esittämään ampumaseuran jäsenkortit. Eli toistamaan, että ammun radalla.
Vastaukset 6
Vanhimmat
valtion virkamiesten harjoittamaa laillista(?)kiusantekoa tavallista ampumaharrastajaa kohtaan...ite sain aikanaan ysimilliselle vuodeksi luvan joka tosin muutettiin sen vuoden jälkeen toistaiseksi voimassaolevaksi.en tiedä tarviiko sitä koko 32 egee maksaa mutta ei siitä kuluitta selviä varmasti.
..kunta on kyseessä?
kuluttua sinun tulee osoittaa harrastuksen määrä ja laatu. Eli ala keräämään radalta/seuralta jotain mustaa valkoisella ratakäynneistä. Toisilla paikkakunnilla harrastetaan tätä rahastustoimintaa, jostain syystä. Eli joudut maksamaan tietääkseni maksamaan uudestaan 32 €. Varmaksi en tuota sano, mutta kyllä sen joku osaa kertoa (tai 3 vuoden kuluttua se viimeistään sinulle selivää). Paitsi, että kolmen vuoden päästä lupa maksaa jo 40 € nykyisellä hinnannousu tahdilla.
jos on kyseessä ensimmäinen tuli aseesi(onko luvan takapuolelle laitettu lupa ehtoa?).
Niin kuin edellä maintiin haluavat kai varmistaa, että ampuma harrastus jatkuu.
Minä sain perintö kivääriin vuoden hallussapitoluvan. tämä johtui siitä, että ase on metsästys ase eikä minulla ollut metsästyskorttia viellä siinä vaiheessa. Nyt kun syksyllä uusin kyseisen ase luvan niin se maksoi jotain 17€. Asetta ei tarvitse mennä näyttämään uudelleen poliisilaitokselle.
Käväisinpä tässä Etelä-Suomessa hakemassa pienoispistooliluvan. Sama rasti napsahti, uusittava vuoden kuluttua. Toisesta luvasta kyse.
Oh well, rahastus on päivän sana.
Hain piekkariin luvan ja sainkin,
lupa myönnettiin tampereella,
ei mulla ole harmainta hajua 3v päästä uusimisesta, lukee kortissa että voimassa toistaseksi, takana erityistuntomerkeissä/lupaehdoissa ei lue mitään,
Ymmärrän niin ette tampereella ei ole käytössä sitä 3v sääntöö????