Alla uusi RAV4 style eli se näyttävämpi malliversio mustalla katolla ja vanteilla. Mikä siinä on, että euromerkeillä ahdistetaan ja tullaa roikkumaan takapuskuriin Helsingin alueella ajaessa vaikka ajan aina yli rajoituksen (Ravissa on nyt tarkka nopeusmittari eli heittoa vain 1-2 km/h). Lähden valoista reippaasti, en nysvää jne mutta aina etenkin saksalaiset ja tsekkimerkit tulevat provoamaan ja ohittelemaan jääden sitten eteen hidastamaan. Jos itse saavutan jonkun hitaammin ajavan sakemanni- tai tsekkiauton ja menen omaa tahtiani ohi, alkaa rinnalla kiusaaminen ja nämä sitten ohittavat uudelleen. Vastaavaa ei tapahdu jos noilla merkeillä ajaa samalla tavalla. Mikähän Toyotassa niin kovasti ärsyttää kanssakulkijoita?
Ahdistaa ajaa Toyotalla pk-seudulla
Anonyymi
31<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Hauskaa kun hönöllä on vilkas mielikuvitus, mutta ihmettelen miksi ja vielä pivästä toiseen samaa fuulaa.
Minuakin ahdistaisi ajaa Toyotalla.
Minua ahdistaa jo pelkkä ajatus Toyotalla ajamisesta.
Painajaisissa ajan aina Toyotalla - jonon ensimmäisenä.
Toyota johtaa jo unissakin – muut tosin menisi ohi, jos Tojo ei tukkisi tietä horjuvilla ajolinjoilla.
Mua ahdistaisi ja hävettäisi jo pelkkä Toyotan omistaminen. Tuollainen yksivetoinen ruma Poke jonka hinnalla saisi jo kunnollisenkin auton, ei voi kuin ihmetellä kuinka joka voi olla noin hölmö, että hankkii ylihintaisen meluisan ruostujan.
On muuten nelivetoversio. Meluisa tämä on, totta.
Ei ahdista ajaa Tojolla. Suomessa tämä "japanilaisuus" on sitkeä mielipideperinne. Ei muualla maailmassa. Ruotsissa Tojo on "bätrefolk" auto. Ja vain Suomessa on jäänyt päälle tällainen "merkkifobia".
Kukaan ei koe samaa fobiaa jos omistaa Philips pesukoneen tai imurin. Ei koe alemmuutta Sony puhelimesta tai Honda moottoripyörästä. Mutta auta armias jos ajat Toyotalla.
Jostain kummasta syystä tämä psyyke oireilee kauan?
Nyt kun auto ei ole status kuin "köyhempien" tupakoitsevien miesten persuuksissa. Jollakin sitä on hiukan ylipainoisen miehen kyettävä pröystäilemään.
Vai mitä?
Näin on. Aika monelle kelpaa Japanilainen perämoottori veneeseen,mutta autoista itketään täällä palstoilla.
Ihme höpötystä taas tänään. Onko viinat ja lääkkeet loppu, kun niin ahistaa taas. Eikun alkoon apteekin kautta, hopi hopi
thule laphin sieltä koronapesästä...
Vain tojotisti suhtautuu automerkkiin noin vakavasti ja omaa niin huonon itsetunnon että joutuu tulemaan toistuvasti tänne kerjäämään huomiota. Vain tojotistit näitä kirjoittavat, ei mistään muusta merkistä ole näitä.
Ja näitä on ollut joka viikko. Kyseessä on krooninen tila.
Ei vaan tämä on vielä autosta kiksejä saavien ukkopaksukaisten jatkuva kränä. Vanhanaikaiset papat kuvittelee autosta enemmän kuin se on. Auto on haittakapine. Kun sillä vielä liikenteessä (Suomessa) törttöillään ja yritetään nostaa oma egoa vaikka ympärillä jo ihmiset säälivät ja nauravat autoegoille törpöille!!
sua sitä kuopiossaki käyvä
lentävä VWkukko
Miksi pitää ostaa semmoinen auto jolla hävettää ajaa.. Audi ja Mersu kuskit ei Tojon Pokemoneja paljon kunnioita, ohi mennään aina kun on mahdollista.
No ei varmasti kunnioitusta herätä kun seisot hajonneen saksanpajaseisojan kanssa tien varressa ja katselet katkerana ohiajavia japsiautoja, joitten kuskit nauravat sulle. Itse nauran makeasti kun öljyvanan päästä löytyy se saksalainen preemijumi pajaseisoja ja hönön näköinen mukamies.
Hommaat tilanne X3 tai Tiquan ja saat respektiä heti. Turha on elämäänsä pilata tollolootan ratissa, onneksi itse tajusin ajoissa siirtyä kunnon kaaraan.
Aivan, Toyotalla leimaantuu vässykäksi ja luovuttajaksi.
Respektiä saa vain toisilta tolloilta. Auto on tyhmien ihmisten egofantasia.
Oikeasti fiksut ja eliitti on jo ihan toisissa sfääreissä. Viimeisenä autoilussa kiinni ovat tupakoivat, lihavat ja köyhät ihmiset.
Nuorille autoilu on vanhanaikainen rituaali, jota pitää karttaa. Ja varsinkin ne jotka eivät ymmärrä, että auto on nykyään samoista osista kasattu merkeistä riippumatta.
Sähköpolkupyöräkin tai potkulauta on seksikkäämpi kuin pappa-audibmwvolvotojota auto.
noi tojotakuskit onkin semmosia masentuneen näkösiä, kulkevat kumarassa pälyillen että muut nauraa. jos menet bemarille tai mersulle se voi olla 15 v vanha mutta kuski on aina itsevarma ja reipas.
Päinvastoin, bemarimies on lihava, veltto ja yleensä kaljupäinen tupakalle haiseva vätys, ehkä vielä tyhmä perussuomalainen?
Bemariin laitettu raha potuttaa ja kun vika tulee, ei ole varaa korjata. Katsastuksessa tiedetään, että vaikeimmat asiakkaat ovat bemarimiehet. Heillä ei ole rahaa korjata autoa ja siksi hyppivät heti hatun päällä kiroilevat.
Jos syttyy joku merkkivalo palaamaan, niin bemarilasku heti yli 3000 euroa!!!
No tuulilasin nesteen tai polttoaineen merkivalon sammuttaminen tuskin tuhansia maksaa. Bemarissakaan.
Noita ei kunnioita kun hinauspalvelu ja autonasentaja, hommia nimittäin riittää.
Bmw j a audit kun ostat köytetynon se kiertopalkin to useitavaukeita vikoja joita ei edes laakkonenkaan pysty korjaamaan
Kaverin bmw n vika on kuulemma. Se että se on bmw.
Tojotassa ja rolssisa eii koskaan b ikaaaaaaa.
Vitsisi ja sanomasi menisi paremmin läpi jos opettelisit kirjoittamaan.
Peili yöasentoon, se auttaa. Ei takanatulevan ajamiseen voi paljoakaan vaikuttaa.
Edelläajavaa voi painostaa, mutta jos on asiantuntija, niin silloin ymmärtää että kyseessä on liikenneturvallisuuden vaarantaminen, eikä hyvä kuljettaja tee sellaista. Ohittaa voi, mutta ei pidä aiheuttaa vaaraa toisille.
Mielipide:
Se on sitä, vaikka peräänajosta ei tulekaan samalla tavalla sakkoa kuin ylinopeudesta kameratolpan kuvaamana. Onnettomuus, eli kolarin aiheuttaminen kun on eri asia kuin ylinopeus, minkä rahaliikenne on valtiolle budjettiin kirjattu tulonlähde.
Jos liikennettä seuraa, niin taitaa suurinta osa Toyotalla ajavia ahdistaa jatkuvat ihan koko valtakunnan alueella, sen verran omituisia liikkeitä tekevät ja tukkivat liikennettä.
Itse vedän adaptiivisellä vakkarilla ja kaistallapitoavustimella. Ei kiinnosta muiden urpojen huolet.
Corolla osaa hidastaa jos joku kiilaa eteen.
Perässä roikkuminen on yleismaailmallinen ilmiö. Muistaakseni Briteissä tuo on kuskeja eniten fiduttava asia liikenteessä.
Jotkut ei vaan osaa. Kaippa niitä reppanoita pitää vaan ymmärtää.
Juuri näin se on. Pitää olla erittäin itseensä käpertynyt ja epävarma persoona jos peräpuskurista roikkuvasta idiootista tulee mieleen avautuminen suolipalstalla jossa kuvittelee että joku idiootti roikkuu sun takapuskurissa koska hän ajaa jonkun tier´´tyn merkkisellä autolla.
Jos kehä I:llä nysvää minkä tahansa merkkisellä autolla niin ohi mennään. Kuka voi olla niin typerä että kuvittelee kanssa-autoilijan valitsevan käyttäytymisensä sen perusteella minkä merkkinen auto on edessä kaistalla.
Ehdotan että kaveri joka miettii tällaisia hankkisi kivekset. Loppuisi tuollaine akkamainen valitus.