Vuokranantajan pätevyys

Anonyymi

Vuokranantaja halusi tehdä asuntoon remontin ja rakensi 60cm leveän suihkutilan, keittiö on kokonaan purettu eikä ole tietoa koska uudet kalusteet tulee, ei kuulemma ole löytänyt tarpeeksi edullisia.

Asunto on siis käytännössä asumiskelvoton ja pelkkä lämmin varasto.

Miten on vuokran kanssa, pitääkö maksaa ja mikä on irtisanomisaika.

Käsittääkseni kun omistaja on turmellut asunnon asumiskelvottomaan kuntoon niin omistajaa ei koske irtisanomisaika, vaan vuokralainen voi purkaa sopimuksen välittömästi eikä vuokranantajalla ole oikeutta kuluvan kuun vuokraan.

Lisäksi kai vuokranantaja on velvollinen korvaamaan asunnonetsinnästä sekä muutosta aiheutuvat kulut.

8

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuollaisessa tilanteessa vuokralainen on oikeutettu purkamaan vuokrasopimuksen päättymään välittömästi, tosin samalla pitää hoitaa kaikki tavarat pois. Kannatta nyt ennen sitä hankkia tarpeeksi uskottavia todistajia toteamaan asunnon kunto, riitelyksihän tuommoiset helposti menee ja oikeudessa vastakkain ovat usein vain kaksi eriävää näkemystä. Paikalla kannatta käyttää ainnakin muutama kokenut rakennusmestari tai osakehuoneistossa isännöitsijä ja hallituksen puheenjohtaja.

      Muuttokuluja ym voi sitten vaatia, ne ovat täysin eri asia ja kuuluvat yleiseen vahingonkorvausvastuuseen, oikeuden kautta joudutte niitäkin todennäköisesti vaatimaan ja niiden saamiseen voi mennä vuosia. Mikäli vuokranantajanne lisäksi pystyy osoittamaan, että on toiminut vilpittömässä mielessä ( yrittänyt parhaansa mukaan esimerkiksi korjata teidän ilmoittamia puutteita/virheitä), niin häviätte sen oikeudenkäynnin, se saattaa sitten jo maksaa teille kymmeniä tuhansia euroja.

      Eli yhteenvetona:

      1. Asunnon kunnon tarkistus puolueettoman tahon tekemänä ja dokumentoituna
      2. Tavarat pois asunnosta
      3. Todisteellinen ilmoitus vuokrasuhteen purusta vuokranantajalle
      4. Vaatimus vuokravakuuden palauttamisesta
      5. Pätevän asianajan palkkaaminen / saatujen henkisten haavojen paikkaaminen

      • Anonyymi

        Pitäisikö lisäksi vaatia vuokranantajalta lääkärintodistus että kaikki ullakolla on kunnossa?


      • Anonyymi

        Entäpä jos asukkaalla oli joku kylässä ja oleskeli vuokraisännän käydessä viereisessä huoneessa vuokraisännän asiaa huomaamatta, mutta vieras on kuullut koko keskustelun.

        Kumpikohan voittaa käräjillä, vieraita saattoi olla kaksikin :D


    • Anonyymi

      Täysin hullukin ihminen voi omistaa asunnon ja vuokrata sitä, ei kaikki tärähtäneet ole holhouksessa.

    • Anonyymi

      " rakensi 60cm leveän suihkutilan"
      Taas hyvä esimerkki hyvästä (ylläpidon) tekemästä vedätyksestä

      • Anonyymi

        Suihkutilasta on olemassa minimi 900 x 900, ei riitä että suihkussa mahtuu seisomaan valuvan veden alla, pitää mahtua myös peseytymään.

        Ja miksi tyytyä rakentamaan 60cm leveä suihkutila kun voi rakentaa 30cm leveänkin ja asukas voi käydä suihkussa yhtiön saunatiloissa :D


    • Anonyymi

      Kyllä pahasta narsistisesta vammasta pitäisi määrätä eläke ja holhous, joku oikeusturva se olisi vuokralaisellakin oltava.

      • Anonyymi

        Vähintäänkin pitää kakaroilta potkia ikenet sisään


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7563
    2. 107
      5628
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5057
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4466
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3160
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      50
      2855
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2769
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2387
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2374
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1986
    Aihe