Vuokranantajan pätevyys

Anonyymi

Vuokranantaja halusi tehdä asuntoon remontin ja rakensi 60cm leveän suihkutilan, keittiö on kokonaan purettu eikä ole tietoa koska uudet kalusteet tulee, ei kuulemma ole löytänyt tarpeeksi edullisia.

Asunto on siis käytännössä asumiskelvoton ja pelkkä lämmin varasto.

Miten on vuokran kanssa, pitääkö maksaa ja mikä on irtisanomisaika.

Käsittääkseni kun omistaja on turmellut asunnon asumiskelvottomaan kuntoon niin omistajaa ei koske irtisanomisaika, vaan vuokralainen voi purkaa sopimuksen välittömästi eikä vuokranantajalla ole oikeutta kuluvan kuun vuokraan.

Lisäksi kai vuokranantaja on velvollinen korvaamaan asunnonetsinnästä sekä muutosta aiheutuvat kulut.

8

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuollaisessa tilanteessa vuokralainen on oikeutettu purkamaan vuokrasopimuksen päättymään välittömästi, tosin samalla pitää hoitaa kaikki tavarat pois. Kannatta nyt ennen sitä hankkia tarpeeksi uskottavia todistajia toteamaan asunnon kunto, riitelyksihän tuommoiset helposti menee ja oikeudessa vastakkain ovat usein vain kaksi eriävää näkemystä. Paikalla kannatta käyttää ainnakin muutama kokenut rakennusmestari tai osakehuoneistossa isännöitsijä ja hallituksen puheenjohtaja.

      Muuttokuluja ym voi sitten vaatia, ne ovat täysin eri asia ja kuuluvat yleiseen vahingonkorvausvastuuseen, oikeuden kautta joudutte niitäkin todennäköisesti vaatimaan ja niiden saamiseen voi mennä vuosia. Mikäli vuokranantajanne lisäksi pystyy osoittamaan, että on toiminut vilpittömässä mielessä ( yrittänyt parhaansa mukaan esimerkiksi korjata teidän ilmoittamia puutteita/virheitä), niin häviätte sen oikeudenkäynnin, se saattaa sitten jo maksaa teille kymmeniä tuhansia euroja.

      Eli yhteenvetona:

      1. Asunnon kunnon tarkistus puolueettoman tahon tekemänä ja dokumentoituna
      2. Tavarat pois asunnosta
      3. Todisteellinen ilmoitus vuokrasuhteen purusta vuokranantajalle
      4. Vaatimus vuokravakuuden palauttamisesta
      5. Pätevän asianajan palkkaaminen / saatujen henkisten haavojen paikkaaminen

      • Anonyymi

        Pitäisikö lisäksi vaatia vuokranantajalta lääkärintodistus että kaikki ullakolla on kunnossa?


      • Anonyymi

        Entäpä jos asukkaalla oli joku kylässä ja oleskeli vuokraisännän käydessä viereisessä huoneessa vuokraisännän asiaa huomaamatta, mutta vieras on kuullut koko keskustelun.

        Kumpikohan voittaa käräjillä, vieraita saattoi olla kaksikin :D


    • Anonyymi

      Täysin hullukin ihminen voi omistaa asunnon ja vuokrata sitä, ei kaikki tärähtäneet ole holhouksessa.

    • Anonyymi

      " rakensi 60cm leveän suihkutilan"
      Taas hyvä esimerkki hyvästä (ylläpidon) tekemästä vedätyksestä

      • Anonyymi

        Suihkutilasta on olemassa minimi 900 x 900, ei riitä että suihkussa mahtuu seisomaan valuvan veden alla, pitää mahtua myös peseytymään.

        Ja miksi tyytyä rakentamaan 60cm leveä suihkutila kun voi rakentaa 30cm leveänkin ja asukas voi käydä suihkussa yhtiön saunatiloissa :D


    • Anonyymi

      Kyllä pahasta narsistisesta vammasta pitäisi määrätä eläke ja holhous, joku oikeusturva se olisi vuokralaisellakin oltava.

      • Anonyymi

        Vähintäänkin pitää kakaroilta potkia ikenet sisään


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6364
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5448
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      62
      4289
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      76
      4169
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3911
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      79
      1269
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1115
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1080
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      890
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      831
    Aihe