Hei auttakaa,
kertokaa mitä esittelisitte pääkaupunginseudun kiertoajelulla ulkomaiselle, noin 3-kymppiselle miehelle, joka tulee ensimmäistä kertaa manner-Euroopasta pikavisiitille Helsinkiin.
Käytettävissänne on auto ja noin 3 tuntia aikaa.
Vinkeistä etukäteen kiittäen :)
Helsinkiesittely vieraalle
4
426
Vastaukset
- mun suosikkikohde
on Uspenskin katedraali, se on jo ulkoapäinkin niin upea ettei pakko ole edes sisälle mennä (rajoitetut aukioloajat). En ole itse uskonnollinen, mutta sitä "rakennusta" jaksan ihailla.
Vaikea keksiä muuta kun teillä on aikaa vain 3 tuntia. - Olisiko niin
Uspeski,Suurkirkko ja Engelin aukio yleensäkin,Temppeliaukion kirkko,Sibeliusmonumentti,Marskin patsas,Eduskuntatalo,Oopperatalo,Kiasma,Stockmann...
- Timo
Hei!
Etukäteen taustainfoa www.hel.fi/tourism !! Sitten hänen tavoitteensa ja mielenkiintonsa huomioiden jatkamme. Aamulla lähtö kauppatorin kahviteltasta, saanhan sitten itse ajaa ?? Olen eläkkeellä oleva ison konsernin Training manager. Helsinki, sen historia ja nykypäivä ovat rakkauteni.Helsinki on minullekin rakas kaupunki, mutta ajattelin kysyä kiinnostavia vinkkejä, kun tulin luvanneeksi kiertoajelun. Ajan lyhyyden vuoksi pitää valita ja toivoin saavani täältä virikkeitä.
Ottaisin sinut mielelläni oppaaksi ;) mutta lähtöajankohtaa en voi päättää etukäteen. - Joskus ruuhka-ajan lähestyessä iltapäivällä, kun työasiat on hoidettu.
Millaisen reitin sinä ajaisit?
PS: oletko muuten tutustunut Helsingin kaupunginmuseon ystävät -yhdistykseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1291333
- 100861
- 75683
- 50577
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa12493ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40464Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153441Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..30407- 25381
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;174372
