Olen tässä jo pitempään ihmetellyt miten monet kolleegat pystyy kokoajan hankkimaan uutta kalustoa ja investoimaan. Itse tullut siihen tulokseen että itsellä ei taida olla tuota riskinkantokykyä, vai onko se sitten ammattitaidon puutetta.
Meillä ei ole investoitu käytännössä mihinkään kymmeneen vuoteen ja urakoittijoidenkin käyttö on minimaalista rajoittuen paskan levitykseen.
Nyt onkin pikku hiljaa herännyt ajatus että pitäiskö sitä kuitenkin lähtee tähän mukaan ja rakentaa uus pihatto ja hankkia vähän tehokkaampia koneita. Meillä on kuitenkin kohtuu hyvä 45 pään karja ja pinta-alaa riitävästi laajentamiseen 140 lypsävään.
Maitotilan pyörittäminen
6
152
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaako tehdä 2miljoonan velka, ja pankille velkavankeuteen, mieti sitä.
- Anonyymi
Kannattaa. Hesan jullihan täällä kertoo miten rahaa tulee.
- Anonyymi
kissan kellokaskii taes taluttoo kantturasa karjaportin veräjästä sissään jo parkymment vuotta sitte.
- Anonyymi
Nyt viellä niitä naurattaa joilla velkaa kurkihirteen asti.
Katsotaan taantuman aikana kun korot hyppää ylös. Niin laulu muuttuu.
Ei ole kaukana. - Anonyymi
Yksi lehmä tuottaa 4000e vuodessa. 150 lehmää = 600.000e vuodessa. Siihen päälle tuet 300.000e. Kulut järkevällä kalustolla, mukana kaikki menot pääomakuluineen suunnilleen 150.000e vuodessa. Kyllä kannattaa!!!
- Anonyymi
Jos on tuo tulopuoli noin hyvin hallussa, voisitko avata myös tuon menopuolen muutamalla rivillä. Ettei olisi ihan tuulesta temmattua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2828383Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat675040Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2814400SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden603037Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä12496Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,31880Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr51757- 1111755
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401653Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01620