Olen vuokirannut kerrostalosta omaan asumiskäyttööni asunnon. Tämä on minun kotini. Minä asun täällä. Maksan tästä asumisestani vuokraa.
No, talossa on naapureita, jotka kuitenkin ajattelevat, että tässä asutaan suuressa kivassa kommuunissa, jossa kenelläkään (tai ainakaan minulla) ei ole yksityisyyteen, oman elämän elämiseen oikeutta. Ei ole oikeutta.
Naapuri pitää kirjaa tekemisistä. Naapuri ei tykkää siitä sun tästä. Ei tykkää. Täällä pitää tehdä niin kuin naapuri sanoo. Niin, tarkennetaan juttua niin, että naapuri puuttuu aivan tavalliseen elämään kuuluviin asioihin. Naapuri haluaa määrätä. Naapurin ajanviete ja harrastukset taitavat keskittyä päätoimisesti muiden ihmisten tarkkailemiseen. Naapuri haluaa kommentoida tekemisiäni. Naapuri ei tokikaan tule suoraan itseltäni kysymään tai kertomaan mielipiteitä (edelleen painotetaan, että normaalia elämään, ei siis mitään meluamista ja juhlimista, kovaäänistä musiikin soittamista tai muuta vastaavaa, vaan aivan normaalia elämää) suoraan päin naamaa.
Naapurille tulee meikäläistä ikävä, kun olen pitempään poissa. Kun saavun kotiini, niin heti kuuluu seinän takaa tai yläkerrasta kommentit poissaloon. Asiattomuuksia syytäen. - Siis miltä se nyt vaikuttaa, kun kotiin tultuansa rupeaa naapurin puolelta kuulumaan täysin älytöntä mökellystä...
Jos naapuri kokee, että hänen omassa elämässään ei ole mitään vikaa, on työtä ja asuntoa ja omaisuutta ja kaikki menee hyvin, niin mitäs se sitten kommentoi toisten tekemisiä. Luulisi olevan niin paljon päivissä tekemistä ja puuhaa, että naapuriin ei kiinnitä mitään huomiota. Niin, ei meikäläinenkään toki kiinnittele sen enempää huomiota, mutta kun se tarkkailija rupeaa ääntänsä korottamaan niin kuuluuhan ne kommentit.
Oma huomioni kuitenkin on, että kommentoijilla ja tarkkailijoilla ei ole päivissä tekemistä (yöaikaan toki ainakin joillakin heistä vahvaa aktiivisuutta kuuluu olevan, rapussa kolisee ja ulko-ovi käy vähän väliä...). Ja siitä kai se kommentointi ja tarkkailuhalukin johtuu, kun sitä vaan on niin sanotusti pistetty tähän taloon asumaan, siis ovat säilössä täällä. Kannattais sitten sen asunnon hankinnassa avustaneen auttaa myöskin sillä tavalla, että näille tyypeille syntyisi sitä normaalia elämää, sitä työn täyttämää arkea, niin olisi vähemmän harmia asuintalossakin. Mutta eräillä paikoin sosiaalinen apu rajoittuu siihen, että annetaan kundeille asunto ja se siitä... Olkoot siellä miten taitaa ja kuten haluaa. Säälittävää kun nuorilla kundeilla menee elämä hukkaan! Yrittäisivät itte sitten saada koulupaikan tai töitä.... Nuorillahan on niitä mahdollisuuksia. Vaan nämäpä meinaavat käyttää mahiksensa naapurikyttäämiseen ja häirintään!
On toki niitäkin jotka ovat jo spurguvaiheeseen päässeet. Niitten kanssa olisi kyllä parasta kun ne sijoitettaisiin tosiaankin jonkinlaisiin kommuuneihin, joissa saavat puuhastella keskenään mitä haluavat ja olla kuten haluavat. Nää tyypit, joita pitäisi paimentaa jokaisen asian kanssa. Lastentarhaa!
Voitte kysyä naapuriltani mitä tahansa meikäläiseen liittyvää, hän kyllä kertoo tietonsa. Hahah haha.
Asunko kolhoosissa
2
80
Vastaukset
- Anonyymi
Onko aloittaja hono setsuaali?
- Anonyymi
Vuokraloinen omistaa vain päällään olevat vaatteet. Sen vuoksi on kova tarve "omia" myös sossun piffaama läävä.
Asuinkerrostaloissa ei ole yleensä suuria vaikeuksia päästä omistusasuntoihin, kun tarve moiseen tulee korjausten tai kuntokartoitusten tiimoilta. Mutta vuokraloisten läävät... tuppaa isommissa yhtiöissä olemaan aina useampikin vuokraläävä, joihin pitää AINA mennä "kotikäynnille" poliisin avustuksella. Vuorkaloiset kun niin kiivaasti haluavat varjella harhakuvitelmia "omasta" asunnosta.
Vaikka netissä selitetään, että vuokra on valittu just siitä syystä, ettei tarvi sitoutua mihinkään, ollaan vaan vapaana kuin taivaan lintu ;-D
Reilu 10 vuotta sitten vuokraloisilla oli myös tapana kehuskella autoillaan. Tyylilaji oli se perintienen - tonnin ritsan takalasissa tarra "oma ja maksettu". Tällöin siis kehuskeltiin, ettei omistusasuja omista mitään, jos asunnosta on lainaa, mutta vuokraloisen auto oma oma.
Vuokraloiset eivät yhtään tykänneet, kun heitä muistuttettin tosiasioista
- omistusasunto on omistusasujan omaisuutta, vaikka omistajalla olisi asuntovelkaa
- auto, jota varten on otettu lainaa, onkin useimmiten rahoitusliikkeen omaisuutta siihen asti kunnes velka on maksettu kokonaan pois
Joten tyypillinen vuokraloinen omistaa vain päällään olevat vaatteet, vaikka muuta kuvittelee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1724980Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621585- 141583
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211441Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91233Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit461010Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 178889
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279757