Niin. Oliko kenenkään muun mielestä tämän kevään matematiikan YO koe liian vaikea? MAhdotonta saada täydet pisteet.
Pitkän Matematiikan YO liian vaikeat
luks
116583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
syksyllä uudestaan kun oon sillon 3.luokalla.
Alkupään tehtävissä olleet parametrit (vakiot a, b yms.) saattoivat tehdä kokeesta vaikean "ei niin vahvoille" kirjoittajille.
Toisaalta tehtävät olivat hyvin selkeitä eivätkä vaatineet erityistä hoksaamista. Kolmetoista ensimmäistä tehtävää oli ratkaitavissa pakollisten kurssien tiedoilla. "Vahvalla" kirjoittajalla oli näin valinnanvaraa ja siten mielestäni realistiset mahdollisuudet jopa täysiin pisteisiin.
omasta mielestä oli vaikea koe, en usko pääseväni edes läpi, mutta onneksi kirjoitin sen ylimääräisenä. harmittaahan se vähän ku jää tulos heikoksi, mutta matikka ei ole koskaan ollut vahvimpia aineita.
Ihan keskitasoa mun mielestä. Pari tehtävää olivat kerta kaikkiaan huonoja (4 ja 9), mutta kyllä laskettavia tehtäviä löytyi. Multa lähtee matikka täysinä pisteinä lautakuntaan, luulen että tulee samana takaisin, vaikka eihän sitä ikinä voi olla varma...
erittäin onnistunut. mikä siinä sun mielestä oli huonoa. Erinomainen perustehtävä vektoriopista!
Kevään 91 kirjoituksissa oli miltei samanlainen tehtävä ( 4.a) ):
Olk. vektori OA = i 2j. Määritä piste B siten, että kulma OAB on suora ja vektorin OB pituus on kaksi kertaa vektorin OA pituus.
Eli kannattaa laskea niitä vanhoja YO-tehtäviä :).
oli liian vaikea.. siellä ei järki juossu yhttän ja pisteitä tulos vaan jtn 18-22 ja M olisin halunnu ku prelistäkin tuli M ja ka 9.. menin mokaamaan ja B taitaa tulla, C olis jo mahtavaa!!
Olihan siinä helppojakin laskuja, mut keskivaikeat oli harvassa... M oli tavoite ja 28p. tuli. Mitä luulette, onko mitään mahiksia?!
mä ite sain 33p ja oon aika epävarma tuleeko se M..
En usko, et sulla on mitään hätää. 33 pisteellä pitäis saada M ja kun pisterajat on todennäköisesti ainakin jonkin verran laskemassa. Toivoa vaan sopii ettei omat pisteet putoa YTL:ssä... Ü
(Sain ite sillon prelistä 33 ja ope sano, et se olis M.)
ps.kiitos rehellisyydestä. Ü
Ei toi nyt niin kauheen vaikee voinut olla, ku tällainen pitkän ma:n 5.6 keskiarvolla suorittanutkin saa ennakkopisteiksi 32p :)
Millainen taso muissa kouluissa on ollu normaaleissa kurssikokeissa? Onko tehtävät ollu helpompia/vaikeampia mitä yo-kokeissa?