Paltaniemen museotie sijaitsee Kajaanissa noin 7 km:n päässä Kajaanin keskustasta Oulujärven rantamilla. Tie on vain muutaman kilometrin pitkä, joten se kannattaa ajaa läpi pariinkin kertaan. Nopeusrajoitus on alhainen tien kapeuden ja asutuksen vuoksi, mutta se on vain hyvä, niin näkee kauneuden paremmin. Vinkki: auton ikkuna kannattaa pitää auki, jos sää sallii. Silloin kuulee ja haistaa paremmin ison järven , mäntyjen ja mmalaismiljöön tuoksun. Tietä reunustavat vanhat järeät ikihongat, Oulujärvi ja Kainuun vanhimpia oleva maalaiskylä -miljöö. Muistan jotenkin, että tie oli joskus Tekniikan maailma -lehden jutussa "Suomen kymmenen kaunista tietä".
Alueella on kyllä muutakin näkemistä, kuten Paltaniemen vanha kuvakirkko, Paltaniemen matala luonnonhiekka -pohjainen uimaranta venelaitureineen, Paltaniemen kesäteatteri Oulujärven rantatörmällä ja Eino Leino talo, jossa voi tutustua Eino Leinoon. Eino Leino talossa on myös kesäkahvila.
Alue on myös varsinainen Suomen kulttuurihistorian kehto. Näin sen vuoksi, että Eino Leino on siis syntynyt ja asunut lapsuuden ja nuoruuden Paltaniemen kylällä. Eino Leino -talon omisti jonkin aikaa myös toinen Kajaanin suurmies, nimittäin Elias Lönnrot. Eli oletettavasti saman talon pirtissä on aikoinaan Eino Leino kirjoitellut runojaan ja Elias Lönnrot Kalevalaa. Myös Kajaanin kolmannelle suurmiehelle Urho Kaleva Kekkoselle Paltaniemi on tuttu paikka. Kaikilla kolmella on patsaansa/muistomerkkinsä Kajaanin keskustassa.
Kun me kävimme Paltaniemellä viikolla 27, niin siellä oli juuri riehunut kesämyrsky, joka oli kaatanut jopa joitakin ikihonkiakin, mutta aluetta oli jo onneksi siivottu.
Eli suosittelen käymään Kajaanin Paltaniemellä, jos liikutte Kajaanissa päin!
Yksi Suomen kauneimmista teistä Kajaanissa
Anonyymi
1
114
Vastaukset
- Anonyymi
Maakuntamatkailua parhaimmillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1183862Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe563185- 793157
- 193105
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans63041- 292805
- 542537
- 192277
- 632260
- 622119