Minulla on mökki valmiiksi sähköistetty, mutta ei varaa liittymään. Maakaapeli on vedetty jo valmiiksi tontin rajalle,mutta siitä on pitkä matka lähimpään sähkötolppaan.
Olen miettinyt, että asentaisin aggregaatin maakaapelin päähän, niin siitä saisi sähköä aina tarvittaessa mökkiin. Mitä tässä pitää ottaa huomioon? Onko tällInen kytkentä ylipäätänsä maallikolle luvallista?
Toinen vaihtoehto olisi suojata maakaapelin pää kytkentärasialla ja syöttää aggregaatin tuottamaa sähköä ulkopistorasiasta mökkiin. Tämä vaatisi jatkojohdon kahdella uros-päällä. Mitä mieltä tästä?
Sähköä mökkiin aggregaatista
11
125
Vastaukset
- Anonyymi
"Minulla on mökki valmiiksi sähköistetty, mutta ei varaa liittymään"
Paras aloitus pitkään aikaan eikä aloittajalal taida olla intoa googlata ne jokamiehelle sallitut sähkötyöt !!- Anonyymi
Sieltähän se vastaus löytyikin helpolla. Kiitos avusta!
https://stek.fi/sahkoturvallisuus/sahkotoiden-tekeminen/mita-sahkotoita-saa-tehda-tavallinen-sahkonkayttaja/
Yksivaiheisen jatkojohdon korjaus ja teko, sekä sokeripalan laitto ovat sallittuja toimenpiteitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sieltähän se vastaus löytyikin helpolla. Kiitos avusta!
https://stek.fi/sahkoturvallisuus/sahkotoiden-tekeminen/mita-sahkotoita-saa-tehda-tavallinen-sahkonkayttaja/
Yksivaiheisen jatkojohdon korjaus ja teko, sekä sokeripalan laitto ovat sallittuja toimenpiteitä.Pistotulpan ruuvaaminen kumikaapelin päähän on todellakin kaikille sallittuja töitä. Jos mökkissä on kolmivaihesähköt, niin tekee vielä kaksi ylimääräistä tuollaista jatkojohtoa, joilla siltaa sähkön kahteen muuhun vaiheeseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pistotulpan ruuvaaminen kumikaapelin päähän on todellakin kaikille sallittuja töitä. Jos mökkissä on kolmivaihesähköt, niin tekee vielä kaksi ylimääräistä tuollaista jatkojohtoa, joilla siltaa sähkön kahteen muuhun vaiheeseen.
Siinä toisiin vaiheisiin siltauksessa pitää pistotulpat laittaa oikeinpäin, ettei tule nollan kautta oikosulkua. Itse ggregatissahan ei ole erikseen nimettyä nollaa tai vahetta, on vain kaksi liitintä joiden välillä on 230V.
- Anonyymi
Miten kytken maakaapelin päähän pistotulpan? Maakaapelissa on neljä johtoa ja aggregaattiin sopivassa pistotulpassa vain kaksi maajohto. Eli keltavihreä maajohto maajohdon paikalle, mutta minkä värisiin johtoihin kytken pistotulpan koskettimet?
- Anonyymi
Jäykkään kaapeliin pitää asentaa jäykälle kaapelille tarkoitettu pistotulppa. Olennainen ero notkean kaapelin pistotulppaan verrattuna on se, että se on panssaroitu ja varoituksen vuoksi värjätty tummanvalkeaksi toiselta puoleltaan ja sinini-musta-kelta-vihreä.raidoituksella varustettu toiselta puoleltaan niin että sen osaa työntää seinän läpi oikeinpäin.
- Anonyymi
Lupa jokamiehelle sallittujen sähkötöiden tekemiseen on kuitenkin ehdollinen, mitä nämä Suomi24:n kyselyikäiset eivät taida edes tuon linkin luettuaan ymmärtää:
"Näissäkin töissä vaatimuksena on, että töiden tekijä on kyseisiin töihin ja niiden sähköturvallisuutta koskeviin vaatimuksiin perehtynyt tai opastettu."
Eli pitää tietää mitä on tekemässä !- Anonyymi
Siksipä juuri tässä kysellään. Kysyvä ei tieltä eksy - sähkötöissäkään...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siksipä juuri tässä kysellään. Kysyvä ei tieltä eksy - sähkötöissäkään...
Tällä palstalla annetut neuvot pätevöittävät kysyjän samantien sähköasentajaksi vaikkei vastauksista mitään ymmärtäisikään. Kysele lisää niin hyvä tulee.
- Anonyymi
Eli näille kyselijöille kelpaa Suomi24:ltä saatu taatusti vastuullinen ja asiantunteva sähköturvallisuutta koskeva perehdys ja opastus :-D
- Anonyymi
Ihan kuin sähköasentajat olisivat huolissaan ammattiosaamisestaan. Onko työ tosiaan niin yksinkertaista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821289Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2021078Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä611050Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais12999Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ161978Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103953Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68866Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍119781Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t121724- 77715