Gerbiilillä syömisvaikeuksia, AUTTAKAA

Anonyymi

Eli siis, mun gerbiilin kaveri kuoli maaliskuussa, ja tämä joka jäi ilman kaveria on ollut ihan hyvässä kunnossa. Sitte huomattiin, että se on alkanut laihtua ja katsoin sen hampaita, niin toinen ylähammas oli katkennut.

Me annettiin sille pehmeää ruokaa, ja sit se taas alko lihoamaan. Oon sitte niitä hampaita seuraillu, ja näyttää ihan hyvän kuntosilta, vaikkakin toinen hammas ei oo kasvanu paljoa.

Nytte tälle gerbiilille on kuitenki tullu jotain ihme kohtauksia kun se syö, se näyttää vähän siltä, että se koittais oksentaa tai sitte ei pysty nielasemaan kunnolla :( Se laittaa silmät kiinni ja sitte sille tulee sellane kohtaus. Se syö ja juo kuitenki normaalisti vaikka se syöminen näyttää vaikealta/kivuliaalta, ja käy ulkona sieltä sen mökistä normaalisti.
Niin mikä ihme sillä vois olla?

Olis tosi kiva jos joku auttais ja äkkiä!!

Ja eläinlääkäriinkään ei välttämättä päästä, kun ei ole niin paljoa rahaa :/

4

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niin ja tämä kyseinen gerbiili on siis 2 ja puol vuotta vanha

    • Anonyymi

      Jooh, turha on enää auttaa, koska tämä gerbiili kuoli toissapäivänä, mutta olisihan se kiva tietää, että mikä sillä oikein oli.

      • Anonyymi

        Etädiagnoosia ei kukan voi elukkaa näkemättä antaa. Johan sen jo sanoo järkikin.

        Eläinsuojelulain mukaan hoitoa tarvitseva eläin on toimitettava eläinlääkäriin tai lopetettava asiallisesti. Kärsimyksen katsominen sivusta on LAIN vastaista ja siten rangaistavaa. Olet siis eläinrääkkääjä. Karma korjaa viimeistään, jollei kukaan tee sinusta eläinsuojeluilmoitusta.


    • Anonyymi

      Jos rahaa ei ole lääkäriin, niin silloin ei tule olla lemmikkiäkään. Tässä tilanteessa ainut apu gerbiilille nimenomaan olisi ollut eläinlääkäri, kukaan ei sitä etänä olisi pystynyt auttamaan.
      Mikälisikäli hommaat vielä uusia lemmikkejä tulevaisuudessa, niin alappa jemmaamaan johonkin rahaa säästöön että sitä sitten kanssa on jos eläin tarvitsee lääkäriä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      31
      1935
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      379
      1773
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1158
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1131
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1076
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1025
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1011
    Aihe