Tulisi ottaa huomioon, kun tekee kunnan kanssa toimeksiantosopimusta? Siis mitä, ettei tarvitsisi sitten harmitella myöhemmin, ettei osannut ottaa kaikkea huomioon. Olisin kiitollinen, jos joku viisaampi osaisi neuvoa uusia tulevia sijaisvanhempia.
Kiitos! Terv. Virva
Kiitos! Terv. Virva
Vastaukset 4
Vanhimmat
Perhehoitoliiton sivuilla on asiasta täsmällistä tietoa. Toimeksiantosopimuksen tekeminen ja ohjeet kannattaa ottaa tosissaan. Ja vielä lisäten ja laskien oman perheenne koko, taloudellinen tilanne ja ajankäyttö. Eli mitä asioita teidän perheeseenne kuuluu silloin kun asiat on hyvin. Se mietinnän pohjaksi.
Loma on jotain muuta kuin aika silloin kun sijoitetut ovat sukulaisvierailullaan, loma-asiat kannattaa miettiä omaan tilanteeseen tukevaksi. Ja työnohjaus on järjestyttävä.
Kysymys on omastanne ja sijoitettujen lasten tulevaisuudesta. Kuviot ja tarpeet pitää miettiä ja sopia riittävän tarkasti etukäteen. Olosuhteiden pitää olla kunnossa että riittää hommaan ryhdyttyä energiaa ja helläsydämisyyttä lapsille ja puolisolle sen sijaan että riitelisi sossun kanssa raha- ja muista asioista ja hoitaisi hommaa sydän vereslihalla kunnes ei enää jaksa. Ja jos on ihmistuntemusta sen verran, että pystyy arvioimaan synkkaako ko sossun kanssa, sekin auttaa asiaa - eli onko hänellä edellytyksiä ymmärtää muuttuvia tilanteitanne. Kannattaa olla realisti ja näin ollen riittävän vaativa ettei myöhemmin kaduta.
ja vaikka lapsi olisi ennakkotutustumisissa tuntunut kuinka herttaiselta ja terveeltä tahansa, kannattaa terapian maksaja kirjata jo sopimukseen. tyyliin: mikäli tarvetta terapiaan ilmenee, hoidon maksaa NN-kunta.
sillä silloin, kun tarve ilmenee on turhauttavaa vääntää vuosia kättä kelan ja kunnan sairaanhoitopiirin kanssa maksajasta, kun lapsi kärsii.
lue myös ketjuista sijaisisän kommentteja. hän tuntuu osanneen hoitaa homman kotiin ja on saanut lähes kaiken mieleisekseen. meillä useimmilla, kun on tullut tehtyä sopimus luottaen a.o kunnan tekemään sopimukseen sellaisenaan ilman omia vaatimuksia. joita ei tosin ekalla kerralla osannut edes ajatella. nettiäkään ei kymmenen vuotta sitten ollut.
Kannattaisi varmaan ensimmäisessä toimeksiantosopimuksessa määritellä päivä mihin mennessä sopimus päivitetään vastaamaan sen hetken todellista tilannetta. Eli jos lapsi tulee suoraan synnäriltä ja sopimus laaditaan silloin, on tilanne monesti jo ihan eri esim. neljän vuoden kuluttua. Lapsen terapian ja mahdollisten apuvälineiden yms tarve on todennäköisesti jo hahmottunut erilailla. Puhumattakaan omasta jaksamisesta, juuri se kuinka paljon tarvitaan työnohjausta ja muuta tukea vanhemmille.
käy katasomassa www.perhehoitoliitto.fi, siellä on toimeksianto sopimus kokonaisuudessaan.