Olisikohan pankinjohtajalla kiinnostusta sotakalustomuseon perustamiseen? Olisi hänen kokoelmastaan iloa muillekin ja toisi turisteja. Mallia tästä jutusta:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006563909.html
Jos ei Konnevedelle, niin vaikkapa Peurunkaan korsumuseon läheisyyteen.
https://peurunka.fi/koe-peurunka/luonto-ja-lahiymparisto/korsumuseo/
Stakalustomuseo
8
298
Vastaukset 8
- Anonyymi
Eiköpähän tuota kalustoa ole muutenkin museoitu riittävästi, kaikki asiasta kiinnostuneet tietävät kyllä mistä näitä laitteita löytyy. Enkä ole ollenkaan vakuut-
tunut että Konnevedelle tulevat `turistit` mieltäisivät sotakoneet olennaiseksi osaksi
kunnan profiilia saati imagoa. -Kaikella kunnioituksella komean kokoelman kerännyttä henkilöä kohtaan, mutta ei museota noin vain pieraista käyntiin kuin
nakkikioskia. Se on kallista touhua. Mutta hienoja ajoneuvoja pankinjohtajallamme
on ja mukavaa että niitä on saanut ihailla katukuvassamme. - Anonyymi
Jatkanpa vielä aloitustani. Sopiva paikka voisi löytyä Häyrylänrannasta. Olisi ravintola valmiina, josta voisi tapahtua myös mahdollinen lipunmyynti. Risteilyt saisivat myös lisää matkustajia.
- Anonyymi
Kuntahan vois myös osallistua takaamalla hankkeeseen lainoja. Tämä siksi että kuntalaisilla ei ole vielä tarpeeksi korkea verotus. Olis yks kusetus taas maksettavana ja kunta vois sitten vähentää palveluitaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuntahan vois myös osallistua takaamalla hankkeeseen lainoja. Tämä siksi että kuntalaisilla ei ole vielä tarpeeksi korkea verotus. Olis yks kusetus taas maksettavana ja kunta vois sitten vähentää palveluitaan.
Juuri näin se menee...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin se menee...
Kytölä kyllä rahat lupaa...
- Anonyymi
Kiinnostusta kannattanee kysyä ko. henkilöltä suoraan. Kyseessä kuitenkin yksityishenkilön omistama kokoelma. Henkilöhän asuu Rautalammilla, joten jos hänellä olisi kiinnostusta laittaa museoa pystyyn, olisiko sijainti sitten Konnevesi...Kannattaa esittä ideaa suoraan hänelle.
Hienoa, että ideoidaan Konneveden matkailun/palveluiden/elinkeinoelämän puolesta. Toivottavasti tulee sellaisia ideoita, jotka olisivat "kenen tahansa toteutettavissa" . - Anonyymi
Noihin suivasien kuntavero ja -velkakommenttien lähettäjille kysymys; ihanko ym-
märtänette asiasta juuri mitään?- Anonyymi
"Suivasien" ? En ymmärrä,mikä se on.Velka sanan kyllä tiedän ,minullakin on ollut
sitä aivan riittävästi.Mutta kaikki on pitänyt maksaa.En ole saanut kirjattua
niitä luottotappioihin.Harmi kun ei ollut sellaista työnantajaa.Kyllä ketuttaa !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6091569Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44847Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl481730Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll12681- 45642
- 41604
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin29548Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510- 31506
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE160484