Miksiköhän oli noin iso piste-ero ensikertalaisten ja muiden välillä kauppikseen opiskelemaan hyväksytyissä? Oliko siinä jokin etukäteen ilmoitettu kiintiö ensikertalaisille? Näyttää olleen paljon haastavampaa saada opiskelupaikka ensikertalaisena...
Pisterajahämmästelyä
9
197
Vastaukset
- Anonyymi
Juu, näytti olevan useimpiin paikkoihin parin pisteen ero eli hyvin piti ensikertalaisten suoriutua sisälle päästäkseen. Huimin ero oli Kuopion osalta ( jos oikein ymmärsin taulukon?): ensikertalaisen piti saada 40,44% parempi pistemäärä opiskelemaan hyväksytyksi tullakseen ( pisteissä eroa 4 pistettä). Koulutuspaikkakuntien osalta oli myös iso ero siinä, kuinka suuri oli hyväksyttyjen ensikertalaisten prosentuaalinen osuus: ääripäinä Pori 50%....Jyväskylä 14.3%.
- Anonyymi
Mitä tässä ensikertalaisilla tarkoitetaan. Sitäkö, että hakee ensimmäistä kertaa opiskelemaan kyseistä alaa. Eikö ensikertalaisuudella yleensä tarkoiteta, sitä ettei ole vielä ollut opiskelemassa korkeakoulussa (tai ottanut koulutuspaikkaa vastaan).
- Anonyymi
Erikoiselta tuntuu, ei se voi olla niin, että ensikertalaisena olisit huonommassa asemassa. Kuvittelisin sen menevän siten, että ensikertalaisena olet mukana myös tuossa valinnassa, jossa on kaikki mukana.
Oikaiskaa jos olen väärässä. Jotenkin silti tuntuu oudolta nämä varasijat ja pisteytykset , kun joku kertoi, että olisi varasijalla joku 175, vaikka pääsykokeissa ei ollut kuin 48 osallistujaa, eikä hän ollut todistusvalinnassa mukana koska ei ollut ylioppilas.
Selventäkää asiaa te jotka olette perillä asioista.
Miten varasijat ovat tänään eilisestä liikkuneet?- Anonyymi
Varasijalla 175, niin luultavasti hänen edellään on kaikki todistusvalinnassa varasijalla olevat.
- Anonyymi
Kts Kauppatieteiden sivuilta tiedote 29.4.2020. Siellä lukee että ”ensikertalaisten kiintiö säilytetään 70%:ssa siten, että laajennetun todistusvalinnan ja valintakokeen kiintiöissä osuudet ovat noin 5% ja noin 5 %”. Eli oliko ensikertalaisille varattu alunperin vain noin 5% pääsykokeella valittavien paikoista- se kuulostaa kyllä todella pieneltä määrältä? Olisi mielenkiintoista tietää pääsykokeen tiimoilta mikä oli ensikertalaisten koetulosten keskiarvo vrt. muut hakijat. Entä niiden osuus joilla 2.kokeen tulos oli 20% huonompi kuin 1.kokeen ja jotka sen vuoksi tippuivat kokonaan pelistä pois?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kts Kauppatieteiden sivuilta tiedote 29.4.2020. Siellä lukee että ”ensikertalaisten kiintiö säilytetään 70%:ssa siten, että laajennetun todistusvalinnan ja valintakokeen kiintiöissä osuudet ovat noin 5% ja noin 5 %”. Eli oliko ensikertalaisille varattu alunperin vain noin 5% pääsykokeella valittavien paikoista- se kuulostaa kyllä todella pieneltä määrältä? Olisi mielenkiintoista tietää pääsykokeen tiimoilta mikä oli ensikertalaisten koetulosten keskiarvo vrt. muut hakijat. Entä niiden osuus joilla 2.kokeen tulos oli 20% huonompi kuin 1.kokeen ja jotka sen vuoksi tippuivat kokonaan pelistä pois?
Tietysti ne on tiputettu pois valituista jotka menstyivät toisessa osiossa 20% heikommin kuin ensimmäisessä valintakokeessa, vai mistä sitä oikeasti voisi tarkistaa, että niin oikeasti se on tapahtunut. En epäile sitä, mutta kiva olisi toisiaan tietää moniko sitten tippui siltä osin pois.
- Anonyymi
Ootte ymmärtänyt väärin. Ensimmäisenä valikoitiin pakolliset ensikertalaiset opetushalinnon pakotuksesta. Toisessa valintakoeväylässä otettiin kaikki huomioon. Eli ensikertalaisuus ei vakuttanut valintakokeella valittaviin mitenkään esim aaltoon pääsi 11,47 oli sitten ensikertalainen tai ei. Suurin osa pakollisista ensikertalaisista valitaan todistusväylällä.
- Anonyymi
Juuri näin.
- Anonyymi
Entä tuo varasijalta pääseminen, miten se mahtanee kulkea ja kauanko arvelette sen kokonaisuudessaan kestävän, ja mikä mahtaisi olla siinä kaikkein vilkkainta aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst15311018Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i474215Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58643978Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1953653PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1013476Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1013330Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.731980Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161295Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155988Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun268944