Olen todella pettynyt Vaalan sosiaalitoimen suhtautumisesta asiaan kun olen ollut yhteydessä
lastensuojeluun koska tuttavallani on paha hamstrausongelma koska hän on masentunut eikä osaa itse hakea apua.Asunnossa on myös alaikäisiä.He vastasivat minulle että soitimme ihmiselle ja päällisin puolin kaikki oli hyvin kun kävimme paikan päällä.Tuttavani saa kyllä tavarat piiloon mutta näinkö toimii Vaalassa sosiaalipuoli jos ihminen tarvitsee apua?mihin otan yhteyttä?
Vaalan lastensuojelu/sosiaalitoimi
2
1016
Vastaukset
- Anonyymi
Miten se hamstrausongelma näkyy ulospäin. Ovatko lapset nälkiintyneitä, kulkevatko resuisissa vaatteissa. Onko lapset huonokäytöksisiä. Onko tämä asia palo- ja pelastustoimelle kuuluva. Kysymyksiä riittää paljon.
Tavaroiden hamstraaminen sinällään ei kaiketi ole rikollista. Riskinä on, että tulipalon sattuessa kaikkia ihmisiä ei saada pelastettua, kun tavaraa on joka paikka tulvillaan.
Lastensuojelulle kannattaa ilmoittaa asia toisenkin kerran, mikäli lapset näyttävät siltä, että ovat kärsineet tilanteesta.
Ei pidä lannistua, vaikka eivät siellä lastensuojelussa heti ota asiasta varten. Lastensuojelua velvoittaa laki ja sen rikkominen on sitten jo toinen asia. - Anonyymi
En ole kyllä eläessäni kuullut, että hamstraaminen olisi lastensuojelulle kuuluva asia.
Toinen juttu tässä on se, että miksi sinä kirjoitat siitä tänne julkiselle nettisivulle.
Jos oikeasti tuossa ongelmaa on, selvitä asiasi siellä paikan päällä äläkä täällä levittele kenenkään yksityisiä asioita.
Vaala on pieni ja idyllinen kylä, jossa kaikki suurinpiirtein tuntevat toisensa. Ei luulisi olevan vaikeaa selvitellä asiat siellä aikuisten oikeasti keskenänne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942543- 188907
- 53733
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119652- 49552
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?12481- 48467
- 54442
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11440