Vaalan lastensuojelu/sosiaalitoimi

Anonyymi

Olen todella pettynyt Vaalan sosiaalitoimen suhtautumisesta asiaan kun olen ollut yhteydessä
lastensuojeluun koska tuttavallani on paha hamstrausongelma koska hän on masentunut eikä osaa itse hakea apua.Asunnossa on myös alaikäisiä.He vastasivat minulle että soitimme ihmiselle ja päällisin puolin kaikki oli hyvin kun kävimme paikan päällä.Tuttavani saa kyllä tavarat piiloon mutta näinkö toimii Vaalassa sosiaalipuoli jos ihminen tarvitsee apua?mihin otan yhteyttä?

2

1022

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten se hamstrausongelma näkyy ulospäin. Ovatko lapset nälkiintyneitä, kulkevatko resuisissa vaatteissa. Onko lapset huonokäytöksisiä. Onko tämä asia palo- ja pelastustoimelle kuuluva. Kysymyksiä riittää paljon.
      Tavaroiden hamstraaminen sinällään ei kaiketi ole rikollista. Riskinä on, että tulipalon sattuessa kaikkia ihmisiä ei saada pelastettua, kun tavaraa on joka paikka tulvillaan.
      Lastensuojelulle kannattaa ilmoittaa asia toisenkin kerran, mikäli lapset näyttävät siltä, että ovat kärsineet tilanteesta.
      Ei pidä lannistua, vaikka eivät siellä lastensuojelussa heti ota asiasta varten. Lastensuojelua velvoittaa laki ja sen rikkominen on sitten jo toinen asia.

    • Anonyymi

      En ole kyllä eläessäni kuullut, että hamstraaminen olisi lastensuojelulle kuuluva asia.

      Toinen juttu tässä on se, että miksi sinä kirjoitat siitä tänne julkiselle nettisivulle.

      Jos oikeasti tuossa ongelmaa on, selvitä asiasi siellä paikan päällä äläkä täällä levittele kenenkään yksityisiä asioita.

      Vaala on pieni ja idyllinen kylä, jossa kaikki suurinpiirtein tuntevat toisensa. Ei luulisi olevan vaikeaa selvitellä asiat siellä aikuisten oikeasti keskenänne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      808
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe