Omistan taideväärennöksen!

Anonyymi

Mutsi aikoinaan ylpeili Venny Soldanin pienestä öljyvärityöstä joka riippui meidän olkkarissa. Sitten mutsi kuoli ja taidehuutokauppias kävi arvioimassa jäämistön taide-esineet. Se "Venny Soldan" ei ollutkaan Venny Soldan vaan Ville Soldin (mikäli muistan nimen oikein). Ville oli keksinyt että jos se signeeraa taulunsa epäselvästi niin ne voi myydä Venny Soldanin töinä. Ja tähän halpaan faija ja mutsi joskus 50-luvulla menivät. Mutta Villen maalaama maisemataulu riippuu nykyään minun olkkarini seinällä ja minusta se on kaunis taulu.

2

108

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Louvressa on aina joku tekemässä jäljennöstä Mona Lisasta. Niitä jäljennöksiä lienee jo satoja. Missähän ne ovat?

    • Anonyymi

      Uuno Soldanin töitä ainakin on joskus vuosien saatossa sekoitettu Vennyyn. U on tulkittavissa myös V. Lisäksi on tosiaan joku kolmaskin maalannut Soldan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      30
      2612
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1292
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      336
      1027
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      922
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      874
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      839
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      764
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      740
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      736
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      666
    Aihe