Omistan taideväärennöksen!

Anonyymi

Mutsi aikoinaan ylpeili Venny Soldanin pienestä öljyvärityöstä joka riippui meidän olkkarissa. Sitten mutsi kuoli ja taidehuutokauppias kävi arvioimassa jäämistön taide-esineet. Se "Venny Soldan" ei ollutkaan Venny Soldan vaan Ville Soldin (mikäli muistan nimen oikein). Ville oli keksinyt että jos se signeeraa taulunsa epäselvästi niin ne voi myydä Venny Soldanin töinä. Ja tähän halpaan faija ja mutsi joskus 50-luvulla menivät. Mutta Villen maalaama maisemataulu riippuu nykyään minun olkkarini seinällä ja minusta se on kaunis taulu.

2

97

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Louvressa on aina joku tekemässä jäljennöstä Mona Lisasta. Niitä jäljennöksiä lienee jo satoja. Missähän ne ovat?

    • Anonyymi

      Uuno Soldanin töitä ainakin on joskus vuosien saatossa sekoitettu Vennyyn. U on tulkittavissa myös V. Lisäksi on tosiaan joku kolmaskin maalannut Soldan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      167
      3468
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      15
      2136
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      223
      1490
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1251
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1221
    6. 37
      1131
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1073
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      136
      1031
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      1004
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      41
      1000
    Aihe