Kysely arkkitehdin työstä

Anonyymi

Hei,

Olen nyt viime viikkojen aikana kiinnostunut arkkitehdin alasta, mutta netissä on paljon ihmisiä, jotka eivät suosittele arkkitehtuuria seuraavien syiden takia;

1. Huono aloituspalkka
2. Raskas koulutus
3. Paljon ylitöitä (palkattomia, mutta onko se edes laillista?)
4. Vaikea löytää duunia

En tiedä pätevätkö nämä samat jutut Suomessa, ja sen takia haluaisinkin kysyä joltain, joka on alalla. Onko alalla mukavaa olla töissä? Heräätkö joka aamu iloisena lähtemään töihin? Onko töissä rankkaa?
Ja oletko ylipäätänsä tyytyväinen arkkitehdin alaan?

PS. asun Helsingissä ja opiskelisin luultavasti jossain ulkomailla, mutta muuttaisin varmaankin opiskeluiden jälkeen takaisin Helsinkiin.

2

1087

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä susta ihan normaali arkkitehti voisi tulla koska sua kiinnostaa kaikki muu paitsi arkkitehtuuri (=palkka-onks duunissa kliffaa-pitääks tehdä ylitöitä....) .

    • Anonyymi

      Suurin osa työstä on todella monotonista raksa-alan toimistorutiinia.
      Voi kun tällaisia keskusteluja olisi ollut jo silloin kun itse erehdyin tuota opiskelemaan, arkkiperseosasto, elämäni pahin virhe: https://keskustelu.suomi24.fi/t/4624636/arkkitehti-huono-ammatinvalinta

      Ylityötä on paljon, sillä lähes mitataan miten omistautunut kukin on tuolle alalle. Muistan itsekin tehneeni sellaisia kolmen viikon putkia seitsemän päivää viikossa keskimäärin 10, parhaimmillaan 15h/päivä.
      Ylityö omaksutaan jo opiskeluaikana, jolloin joillekin tuntui olevan kunnia-asia valvoa yötä ennen harjoitustöiden palautusta.
      Arkkiperseilijöiden ammattiliitto on safa, jonka tarkoitus on lähinnä pitää yllä alan elitististä sädekehää, ei puolustaa työtekijöitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      436
      7456
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      93
      6156
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      208
      5642
    4. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      164
      5319
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      34
      4487
    6. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4368
    7. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      28
      3610
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3590
    9. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3578
    10. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      83
      3524
    Aihe