NUUSKAN vaikutukset tunnetaan

NUUSKAN vaikutukset tunnetaan huonommin kuin TUPAKAN, siksi Helsingin sanomat pyysi viisi asiantuntijaa. kertomaan koko aukeamallaan "Terveys" eilisessä 9.7. ilmestyneessä lehdessään nuuskan vaarallisuudesta.

Otsikko on :"Koukuttava villitys".

Vaarallista nuuska on, syöpäkuolema siitä tulee.

Älä mene hakemaan kuolemaa Ruotsista!

Nuuska ja covid-19. ovat Ruotsissa.
3818
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Energianuuska koukuttaa jo 8-vuotiaita – myynti lapsille kasvaa
Jopa alakoulussa harjoitellaan nuuskan käyttöä. Nyt myynti halutaan kieltää lailla.
KOTIMAA 10.4.2014 06:30
PEKKA ANTTILA

© MARKUS PENTIKÄINEN
Energianuuskasta on tullut muoti-ilmiö lasten ja nuorten keskuudessa. Energianuuska ei sisällä nikotiinia, mutta siinä on piristäviä ainesosia, kuten kofeiinia, vihreää teetä, ginsengiä ja mineraaleja. Osaan tuotteista on lisätty ksylitolia, ja niitä markkinoidaan harmittomina hampaiden terveydelle.

Päihdealan asiantuntijat ja syöpäjärjestöt ovat tuominneet energianuuskan jyrkästi. Sitä on luonnehdittu harjoittelunuuskaksi, jolla lapset ja nuoret opettelevat oikean nuuskan käyttöä. Tuotetta voi ostaa vapaasti kuka tahansa kioskeista ja kaupoista.

Suomen Sosiaali ja terveys ry:n erityisasiantuntijan Päivi Nykyrin mukaan energianuuskan käytöstä on tullut villitys. Taustalla on osittain se, että nuuskan käyttöön liittyy myönteisiä käsityksiä ja ihailua. Esimerkiksi monet ammattilaisjääkiekkoilijat käyttävät julkisesti nuuskaa. Pelkona onkin mallioppiminen.

Äänestä

Mistäs nyt on löydetty yhteys Ruotsin nuuskan ja kuoleman välillä? Ruotsin nuuskan ei ole edes todettu aiheuttavan syöpää. En missään nimessä tällä tarkoita, että se terveellistä olisi tai kenenkään sitä tulisi käyttää. Hetki sitten löysin blogin jossa kerrotaan esim tutkimuksista joissa väitetään nikotiinin vähentävän koronan leviämistä. https://nikotiinipurkka.com/2020/12/12/miksi-tupakoinnin-lopettaminen-on-vaikeaa/

1Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

NUUSKAN vaikutukset tunnetaan huonommin kuin TUPAKAN, siksi Helsingin sanomat pyysi viisi asiantuntijaa. kertomaan koko aukeamallaan "Terveys" eilisessä 9.7. ilmestyneessä lehdessään nuuskan vaarallisuudesta.

Otsikko on :"Koukuttava villitys".

Vaarallista nuuska on, syöpäkuolema siitä tulee.

Älä mene hakemaan kuolemaa Ruotsista!

Nuuska ja covid-19. ovat Ruotsissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu