Koska Teatterit alkavat esittämään ohjelmaa jota kansalaiset haluaa.
Nyt ohjelmisto palvelee tekijöitään tai hyvin pientä osaa kansalaisista.
Katsojat katoaa laitosteattereista entistä kiihtyvää tahtia, mutta henkilökuntaa palkataan siitäkin huolimatta lisää, täysin nurinkurista touhua.
Vuosikymmeniä sitten olleesta katsojaluvuista nykyiset laitosteatterit ovat katsojaluvuista murto-osassa , mutta kustannukset ovat nousseet sadoilla prosenteilla.
Koska politiikot / veronmaksajat puuttuvat asiaan.
Tulosvastuuta tulee odottaa myös kulttuurialalta.
Kansalle sitä mitä kansa haluaa
3
201
Vastaukset 3
- Anonyymi
Kerro meille mitä kansa haluaa.
- Anonyymi
Siinäpä tuhannentaalan kysymys, mitä todella kansa haluaa.
Kun on niin paljon nykyisin tarjontaa, ettei laitosteattereille riitä asiakkaita, mutta kallis organisaatio vaan pidetään yllä, maksoi mitä maksoi.
Olen pistänyt merkille, kun paikkanunnalle tulee vieraileva esitys, niin katsomot täyttyvät, mutta kun oma henkilökunta esittää näytelmän, niin katsomot pullottavat tyhjyyttään.
Suosittelen tekemään teatterialalle markkinatutkimuksen, jos siinä selviäisi, mitä kansa haluaa, ettei satsattaisi turhaan yhteiskunnan rahoja.
Näin tekevät monet yritykset, ettei pala rahaa turhan takia., pelkkä markkinoinnin lisääminen ei riitä, tuote tulee olla myös hyvä ja sillä tulee olla kysyntää. - Anonyymi
Näkeehän sen tilastoista mitä kansa haluaa. Kirjakauppa myy eniten höpönhöpönromantiikkaa. Televisiosta katsotaan eniten satuja = seikkailu-, poliisi-, ja soap opera-sarjoja. Teatteritilastoja en ole nähnyt mutta kai sellaisiakin tehdään. Luulen että jos kansa saisi päättää niin teatterit esittäisivät rillumareitä, spede-huumoria, ja kauniita ja rohkeita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062205- 103886
- 66823
- 46800
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21736Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551