Kansalle sitä mitä kansa haluaa

Anonyymi

Koska Teatterit alkavat esittämään ohjelmaa jota kansalaiset haluaa.
Nyt ohjelmisto palvelee tekijöitään tai hyvin pientä osaa kansalaisista.
Katsojat katoaa laitosteattereista entistä kiihtyvää tahtia, mutta henkilökuntaa palkataan siitäkin huolimatta lisää, täysin nurinkurista touhua.
Vuosikymmeniä sitten olleesta katsojaluvuista nykyiset laitosteatterit ovat katsojaluvuista murto-osassa , mutta kustannukset ovat nousseet sadoilla prosenteilla.
Koska politiikot / veronmaksajat puuttuvat asiaan.
Tulosvastuuta tulee odottaa myös kulttuurialalta.

3

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kerro meille mitä kansa haluaa.

    • Anonyymi

      Siinäpä tuhannentaalan kysymys, mitä todella kansa haluaa.
      Kun on niin paljon nykyisin tarjontaa, ettei laitosteattereille riitä asiakkaita, mutta kallis organisaatio vaan pidetään yllä, maksoi mitä maksoi.
      Olen pistänyt merkille, kun paikkanunnalle tulee vieraileva esitys, niin katsomot täyttyvät, mutta kun oma henkilökunta esittää näytelmän, niin katsomot pullottavat tyhjyyttään.
      Suosittelen tekemään teatterialalle markkinatutkimuksen, jos siinä selviäisi, mitä kansa haluaa, ettei satsattaisi turhaan yhteiskunnan rahoja.
      Näin tekevät monet yritykset, ettei pala rahaa turhan takia., pelkkä markkinoinnin lisääminen ei riitä, tuote tulee olla myös hyvä ja sillä tulee olla kysyntää.

    • Anonyymi

      Näkeehän sen tilastoista mitä kansa haluaa. Kirjakauppa myy eniten höpönhöpönromantiikkaa. Televisiosta katsotaan eniten satuja = seikkailu-, poliisi-, ja soap opera-sarjoja. Teatteritilastoja en ole nähnyt mutta kai sellaisiakin tehdään. Luulen että jos kansa saisi päättää niin teatterit esittäisivät rillumareitä, spede-huumoria, ja kauniita ja rohkeita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      321
      5155
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      110
      1511
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1412
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe