Homoille...

Olen nainen mutta haluaisin sanoa sen verran, että olette tosi uskaliaita ja rohkeita oman tienne kulkijoita! On varmasti vaikeaa olla homo tässä yhteiskunnassa vaikka median myötä onkin homo-kulttuuri tullut oudosti uuteen uskoon.
Tunnen erään homo-miehen ja hän on yksi ystävällisimmistä ja ihanimmistä ihmisistä jonka tiedän, aina valmis auttamaan jne.
Tsemppiä teille!
41096
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hyvä ystävä oman tien kulkeminen tulisi olla kaikkien tehtävä ei vain homojen. Mutta kuinka moni ihminen uskaltaa olla mitä on pelkäämättä mitä muut sanovat? Kuinka moni kieltää itsensä miellyttääkseen ympäristöä? Mielestäni se on suurin virhe minkä voi tehdä.
Yli kaksi tuhatta vuotta sitten eräs henkilö teki näin kolmesti ennen kuin kukko lauloi.
Jos voisi olla oma itsensä pelkäämättä niin ei muiden erilaisuus sinua mitenkään häiritsisi. Tämä maailma näyttäisi kovin erilaiselta.

Äänestä
  • Kuinka homoseksuaalit luulevat, että jos kiellät olevasi homo, et ole itsesi. Luuletteko todella, että kaikki ovat homoja? Yhtälailla olemme kaikki narkkareita tai vaikkapa poliitikkoja. Olkaamme siis vaikka akuankkoja rohkeasti...:)

    Äänestä

  • asia... kirjoitti:

    Kuinka homoseksuaalit luulevat, että jos kiellät olevasi homo, et ole itsesi. Luuletteko todella, että kaikki ovat homoja? Yhtälailla olemme kaikki narkkareita tai vaikkapa poliitikkoja. Olkaamme siis vaikka akuankkoja rohkeasti...:)

    Alkuperäisessä viestissähän kirjoittaja ihaili niitä jotka avoimesti uskalsivat tunnustaa olevansa homoja.
    Vastasin viittaamalla "itsensä" näkemisellä sellaisena kuin on ja hyväksyä se, yleisemmällä tasolla eikä vain homouteen rajaamalla. Minä yritin kirjoituksellani sanoa että jos kiellät sen mitä todella olet, riippumatta mitä, niin et voi hyvin. On turhaa yrittää olla muuta kuin mitä on.(koskee muitakin ominaisuuksia kun homous) Näkeminen itsensä sellaisena kun on antaa sille sen oikean merkityksen. Tämä on ainoa tie tasapainoiseen olotilaan. Silloin ei muiden huomautukset sinua häiritse. Toivottavasti tämä selventää mitä. yritin sanoa.

    Äänestä

Ei ole helppoa, ei. Aion jonkin ajan kuluttua kertoa äidilleni homoudestani. Se ei kumminkaan tule olemaan helppoa itselleni, eikä äidilleni.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Jousimies kirjoitti:

Olen nainen mutta haluaisin sanoa sen verran, että olette tosi uskaliaita ja rohkeita oman tienne kulkijoita! On varmasti vaikeaa olla homo tässä yhteiskunnassa vaikka median myötä onkin homo-kulttuuri tullut oudosti uuteen uskoon.
Tunnen erään homo-miehen ja hän on yksi ystävällisimmistä ja ihanimmistä ihmisistä jonka tiedän, aina valmis auttamaan jne.
Tsemppiä teille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu