Vadelmat punastelevat.

arvo.e

Sadon korjuun aika - vadelmat kookkaita ja erittäin maukkaita.

6

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Toisilla on nännit kuin vadelmat, ihanat :)

      • Vadelmatkin maistuvat joskus paremmalta kuin...


    • Anonyymi

      -villivadelmat ei ole lähelläkään valmistumista vielä täälläpäin, äsken tarkistin, ehkä viljellyt tulee aikaisemmin, ostin kerran viljeltyjä, isoja ja kauniita olivat, mutta ei yhtä hyvän makuisia, kuin villipensaiden marjat.
      äijä-

    • Aikoinaan syötiin kodin lähellä kasvaneita villivadelmia. Olivat pieniä, mutta hyvänmakuisia.

      • Anonyymi

        Mulla on viimevuotisia kodin lähellä kasvaneita viilivadelmia pakkasessa vielä pari litraa ja uusia näyttäisi tulevan paljon. Sateet ehtivät vaikuttaa niin, että marjoista tulee varmaan isoja. Parikymmentä litraa saa varmaan melko helposti ilman, että tarvitsee yli kilometrin päähän lähteä kotiovelta.
        Mustikkaa ja lakkaakin näyttäisi tulevan mukavasti. Puolukasta en vielä tiedä, mutta miksi ei sitäkin, kun kerran muitakin marjoja.

        KM.


    • Anonyymi

      Vatuista.

      Meitsi jotenkin kyllästynyt niihin. Sitä tahtoo olla niin monissa elintarvikkeissa , jäätelöstä jukurttiin. Oikein hyvän makuistahan kylä, mutta jotenkin arkipäiväistä, kuten vaikkapa mansikka. Siis maultaan. Tuoreet puskasta on kyllä hyviä.

      Vattuun liittyy yks toinenkin juttu, mikä jotenkin ärsyttää. Siemenet, niitten pureskelu jotenkin tylsää, toisaalta ehkä hyvä, kun sattumia. Sama juttu muuten hillan kans, niittenkin siemenet jotenkin tympii. Hillan mausta kyllä pidän muuten hyvin paljon.

      Erityisesti kyllästynyt vattuun, sen rikkakasvi-ominaisuudenkin takia. Hitto, pöndellä koittanut taistella niitten leviämistä vastaan, Aivan sama kuin horsman, voikukan, koiranputken ja pajun kans, net taistelut kai kai voitettavissa, mutta sodat tulen ikuisesti häviämään, niitä vaan piisaa.

      Niettä jos viitsii siivilöidä siemenet pois, kyllä vatut ihan hyviä on. Pitäis kai koittaa joskus tehdä viintä. Pöndellä materiaalia piisaa. Ehkä sopis viinimarjojen kans samaan satsiin hyvin.

      =DW=

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      91
      1117
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      113
      910
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      886
    4. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      279
      679
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      76
      658
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      621
    7. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      572
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      556
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      38
      520
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      483
    Aihe