Sadon korjuun aika - vadelmat kookkaita ja erittäin maukkaita.
Vadelmat punastelevat.
6
157
Vastaukset
- Anonyymi
Toisilla on nännit kuin vadelmat, ihanat :)
- Anonyymi
-villivadelmat ei ole lähelläkään valmistumista vielä täälläpäin, äsken tarkistin, ehkä viljellyt tulee aikaisemmin, ostin kerran viljeltyjä, isoja ja kauniita olivat, mutta ei yhtä hyvän makuisia, kuin villipensaiden marjat.
äijä- Aikoinaan syötiin kodin lähellä kasvaneita villivadelmia. Olivat pieniä, mutta hyvänmakuisia.
- Anonyymi
Mulla on viimevuotisia kodin lähellä kasvaneita viilivadelmia pakkasessa vielä pari litraa ja uusia näyttäisi tulevan paljon. Sateet ehtivät vaikuttaa niin, että marjoista tulee varmaan isoja. Parikymmentä litraa saa varmaan melko helposti ilman, että tarvitsee yli kilometrin päähän lähteä kotiovelta.
Mustikkaa ja lakkaakin näyttäisi tulevan mukavasti. Puolukasta en vielä tiedä, mutta miksi ei sitäkin, kun kerran muitakin marjoja.
KM.
- Anonyymi
Vatuista.
Meitsi jotenkin kyllästynyt niihin. Sitä tahtoo olla niin monissa elintarvikkeissa , jäätelöstä jukurttiin. Oikein hyvän makuistahan kylä, mutta jotenkin arkipäiväistä, kuten vaikkapa mansikka. Siis maultaan. Tuoreet puskasta on kyllä hyviä.
Vattuun liittyy yks toinenkin juttu, mikä jotenkin ärsyttää. Siemenet, niitten pureskelu jotenkin tylsää, toisaalta ehkä hyvä, kun sattumia. Sama juttu muuten hillan kans, niittenkin siemenet jotenkin tympii. Hillan mausta kyllä pidän muuten hyvin paljon.
Erityisesti kyllästynyt vattuun, sen rikkakasvi-ominaisuudenkin takia. Hitto, pöndellä koittanut taistella niitten leviämistä vastaan, Aivan sama kuin horsman, voikukan, koiranputken ja pajun kans, net taistelut kai kai voitettavissa, mutta sodat tulen ikuisesti häviämään, niitä vaan piisaa.
Niettä jos viitsii siivilöidä siemenet pois, kyllä vatut ihan hyviä on. Pitäis kai koittaa joskus tehdä viintä. Pöndellä materiaalia piisaa. Ehkä sopis viinimarjojen kans samaan satsiin hyvin.
=DW=
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1313797Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va201773Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos271623Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3031440Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu201413Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi411330Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy76998Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti16994Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä127944- 73858
