Olenko kirottu vai muuten vaan maailman huono-onnisin?

Anonyymi

On niin paljon, ja suuria, olennaisesti elämääni negatiivisesti vaikuttavia vastoinkäymisiä ja takaiskuja ollut elämässä, että mieleen on tullut, josko joku on minut jossain vaiheessa kironnut tai muuten noitunut epäonnen syöksykierteeseen. Eikä koskaan mikään mene minun kannalta positiivisesti.
Tämä on mennyt jo niin pitkälle ja pahenee koko ajan, että en voi käsittää tätä muuten mahdolliseksi.

Muutamia esimerkkejä:
- kun valmistuin opiskeluista, kuinka ollakaan, sattui olemaan Suomen siihenastisen historian syvin lama 90-luvulla.
- armeijan käynnin aikana tai jälkeen opiskelemani tutkinto oli lakkautettu, joten tietyllä tavalla opiskelu meni hukkaan.
- silppu- ja muun pätkätyöriepottelun jälkeen sain ensimmäisen vakituisen työn 2000-luvulla. Se kuitenkin osoittautui heikkopalkkaiseksi fyysisesti raskaaksi raatotyöpaikaksi, jossa alkoi tulla selkävaivoja. Työterveyskin alkoi vain nuukailla sairauslomien myöntämisessä, eikä auttanut muutenkaan, eivät esim. suostuneet kirjoittamaan mulle lähetteitä tutkimuksiin tai edes lausuntoa, jossa olisivat suositelleet, ettei minua laitettaisi fyysiesti raskaaseen työhön. Niinpä em. keljuilun tuloksena ei jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin irtisanoutua työstä ja sillä palkalla nyt ei suurta hyötyä muutenkaan ko. työpaikasta ollut, taloudellisesti en päässyt enää kymmeneen vuoteen elämässä eteenpäin kun kaikki elinkustannukset kallistuvat niin hurjasti, mutta palkka ei, mm. sen vuoksi, että työnantaja puljasi yleiskorotuksetkin mitättömäksi palkan palkkio-osuutta muuttelemalla :/
- Kokeilin rahastosäästämistä 2000-luvun lopulla, seurauksena maailman suurin lama 1930-luvun jälkeen, ja tietenkään siinä en voitolle päässyt koskaan.
- Olen kokeillut pienimuotoisesti pörssiosakkeitakin hankkia, arvaatte varmaan, ettei tästäkään ole tullut mitään, tappiolla olet ja pysyt!
- Olen kokeillut tehdä youtube-videoita, ei katsojia, ei tilaajia, ei tuloja tästäkään.

Kaikenkaikkiaan näyttää, ettei mulla ole mitään mahdollisuutta pärjätä tässä elämässä kun mikään ei onnistu, on vain pelkkiä vastoinkäymisiä!!

Minä en ymmärrä enää yhtään mitään, en tunne hallitsevani elämääni, en näe tulevaisuutta valoisana ollenkaan, en tiedä mitä tehdä, ideat on loppu, en tiedä mitä minun olisi pitänyt tehdä toisin, olen aivan umpikujassa ja täysin eksyksissä tässä pahassa maailmassa...

8

1208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla kanssa ihan uskomattoman paskaa tuuria pitkin elämää. Hauskaa oli kun meille tehtiin sukututkimus jossa ilmeni että suvussa on ollut jotain merirosvoja ja murhamiehiä joille on rangaistukseksi tehty lisäksi kirous useaan sukupolveen 😂 mut serkuilla ja muilla hyvä tuuri kyllä. Ne niin kuvittelivat löytävänsä jotain aatelisia 😊 mutta hauska juttu se oli kuitenkin. Voi aina olla kun pää kolahtaa seinään et se on se kirous 😂

    • Anonyymi

      Elämä voi näyttää nurjan puolensakin. Hienoa, että käsittelet kuitenkin asioita avoimesti. Olet vahva, kun olet noin paljon kestänyt pettymyksiä. Onneksi ne on tullut sinulle, eikä paljon heikommalle ihmiselle.

      En tiedä, miten suhtaudut uskon asioihin, mutta kehoitan, että käännyt Jeesuksen puoleen. Olet saanut vahvuutta ja sietokykyä. Sinulle on varastossa myös muita lahjoja varmasti. Asenne usein myös ratkaisee, miten suhtautuu muihin ja itseensä.
      Ole siunattu!

    • Anonyymi

      Tehkää tämä :ottakaa kananmunia ,RAAKOJA ja laittakaa ne ympäri kehoa vaikka maatessanbe sängyssä , ja sanokaa : Bad ggs go away 7 kertaa , pitäisi auttaa , mut oli kirottu , kerran mutta mun fb kamuni joka on noita laittoi mulle tuon taika jutun messengeriin facebookissa twin sen ja se toimi .joku oli halunnut kirota mut faxebookissa mutta Ystäväni taika pelasti mut .Olkaa varovaisia kananmunien kanssa .Ettette riko niitä putää olla raakoja ne kun teette tuon toivottavasti auttaa tehosi muhun ainakin .

    • Anonyymi

      Mulla on ollut elämässä vastoinkäymisiä, etenkin kun naapuriin muutti kaksi naista toinen 1984 ja toinen 1986,he vihaavat minua en tiedä miksi. He molemmat ovat hartaita kristittyjä toinen kirkon uskossa toinen helluntailainen. He moittivat minua että olen laiska ja tyhmä. Minulla ei mikään onnistu luulen että nuo akat rukoilevat minulle pahaa. Olen itse uskossa mutta minun usko on ihmisten mielestä tyhjän kanssa, koska en tunne pappeja, en käyttäydy hurskaasti, en julista uskoa ihmisille. Toinen pakoista nauttii kotonaan ehtoollista ja rukoilee pahaa, he uskoo että ehtoollisleipiä suussa rukoukset ovat voimallisia. Minä en saa töitä, en avustuksia, ei tukia. Tosin nuo akat soittavat virastoihin ja keksii juttuja että minulle ei makseta tukia. He ovat niin hyvia uskovia

      • Anonyymi

        Sulla varmaan jotain edellisestä elämästä jäänyttä huonoa karmaa, jonka takia nyt joudut kärsimään? Itsellä teininä ja nuorena aikuisena juurikin tuollaista että joku vaan randomisti rupee vihaamaan ja puhuu paskaa selän takana. Sen takia en päässyt piireihin mukaan. Siinä kohtaa katkeroiduin ja rupesin antamaan takasin passiivis-aggressiivisilla eleillä mutta meno muuttui vaan kylmemmäksi ja sillat paloivat takanani. Eli sain samalla mitalla omat ilkeilyni takaisin.

        Vasta myöhemmin aikuisiällä elämä alkanut mennä parempaan suuntaan. Suurin positiivinen muutos alkoi kun vaihdoin paikkakuntaa. Varmaan sain luettua jonkun elämän läksyn ja olin kärsiny riittävästi tässä "kiirastulessa". Muutenkin kaikesta pienestä, mm. auringon pilkahduksesta keskellä pimeintä talvea, osaan olla kiitollinen tätä nykyä.

        Veikkaampa että nuo sinun naapurisi saavat/ovat saaneet samalla mitalla takaisin tekemiään ilkeilyjään. Ei voi heillä mennä hyvin jos tuollaista ilkeilyä harrastavat. Mitä enemmän tekevät ilkeyksiään, sitä enemmän heille sataa paskaa niskaan. Näin se karman laki toimii.

        Sun taas pitää päästää irti katkeruuksistasi. Muuten energiaasi kuluu asioiden vatvomiseen mistä syntyy lisää harha-ajatuksia ja ajaudut syvälle katkeruuden noidankehään. Mindfulness-meditaatioista voisi aloittaa. Eka askel on se, että osaat olla kiitollinen kaikesta mitä sinulla jo on. Lähtien siitä, että on katto pään päällä, elät vakaassa yhteiskunnassa, hanasta tulee juomakelpoista vettä ja suihkussa voi käydä joka päivä. Läheskään kaikkialla se ei ole itsestäänselvyys.

        Muutos parempaan lähtee aina itsestä.


    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ihmisellä kuitenkin oman elämänsä avaimet omissa käsissä. Vaikka olisi työttömänä peruspäivärahalla siitäkin voi tehdä 'taidetta'. Eli opettelee elämään mahdollisimman säästeliäästi tyyliin: selviän siitäkin kun karsin kaiken turhan, se ei minua lannista. Käytettävä älyään ja tehtävä edullisia hankintoja. Jopa syötävä sitä kaurapuuroakin joka on kuiitenkin aika terveellistä. Ja seurattava koko ajan tarjontaa: työpaikkoja, koulutuksia, opiskelua, harkittava paikkakunnan vaihtoa jne. Itsekkin olen joskus sanonut etten koskaan aio tehdä siivoustyötä mutta kuitenkin hakeuduin vapaaehtoiseksi osa-aikaiseksi siivoojaksi. Ei tietenkään pidä tehdä sellaista työtä missä särkee itsensä. Siitä saatu palkka ei ole silloin sen väärtti. Koska itsestä on välitettävä. Itsekkin aikoinaan kouluttauduin alalle josta työpaikat hävisivät kehityksen myötä. Samoin käynyt kursseja josta työpaikat ovat siirretty ulkomaille. Mutta elämä on aina yhtä liikettä. Ja tapahtumat ovat vain kokemuksia eivät niinkään negatiivisia kohtaloniskuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      100
      7532
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      366
      6616
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      61
      3954
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3699
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      194
      2175
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      20
      1887
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      62
      1650
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1596
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1480
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1477
    Aihe