Koronariskitön matka suunnitelmissa

Anonyymi

Koronan takia turisteilta on toistaiseksi pääsy Japaniin kielletty. Jos se sallittaisiin esim. tänä vuonna ilman määränpäässä karanteeniin joutumista, niin onko kenelläkään tietoa miten esim. vakuutusyhtiöt suhtautuvat laajan vakuutuksen omaavien mahdollisen sairastumisen aiheuttamiin kuluihin? Suomi ei muistaakseni enää hae maailmalta jumiin jääneitä matkustajia.
Onko Tokion lämpötilat marras-joulukuussa vielä suht. lämpimät?

1

1041

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Epätodennäköistä, että Japani höllentäisi turisteja koskevia rajoituksia lähiaikoina, ei välttämättä edes vielä tänä vuonna. Liikematkustajien suhteen on jotain suunnitelmia ollut, mutta aika tiukoin ehdoin (mm. julkisen liikenteen käyttö kiellettyä, saapuminen yksityiskoneella jne.).

      Tokion keskilämpötilat marraskuussa n. päivisin n . 17 astetta , öisin 9 asteen tuntumassa. Joulukuussa päivisin 12 astetta ja öisin 4 astetta. Toki sinne joukkoon mahtuu myös päiviä, jolloin lämpötila voi päivällä olla reilusti päälle 20 astetta, mutta keskimäärin kohtuu viileää, varsinkin mitä lähemmäksi vuoden loppua mennään.

      Vakuutuksiin en ota kantaa, kun en suomalaisten yhtiöiden käytännöistä tiedä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      394
      1753
    2. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      133
      1275
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1266
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      158
      1223
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      28
      1016
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      872
    7. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      189
      704
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      59
      661
    9. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      21
      583
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      120
      579
    Aihe