Pään heiluttelua puolelta toiselle nukkuessa

Anonyymi

Minua nyt lähinnä kiinnostaa tietää kuinka moni oikeastaan kärsii tästä?
Löysin hiljattain youtubesta videon missä nukkuva mies heiluttaa päätänsä puolelta toiselle ja se on juuri samanlaista kuin minulla.
Linkki: https://www.youtube.com/watch?v=0s7Kl8AOoOc

Eli kyseessä on rhythmic movement disorder. Ja kommenteista päätellen en ole ainoa maailmassa, niin kiinnostaa tietää löytyykö suomalaisilta tätä samaa ongelmaa?

Eli lapsuudesta asti ollut tämä, ennen nukkumaan menoa heiluttelin päätä puolelta toiselle mikä auttoi minua nukkumaan. Jossain vaiheessa lopetin sen kokonaan koska sain nukuttua ilman sitäkin, mutta myöhemmin kävi ilmi että teen sitä unissani.

Minut on monta kertaa herätetty syvästä unesta koska joku on pelännyt että minulla on joku kohtaus meneillään kun heiluttelen päätä rajusti puolelta toiselle. Nykyäänkin 30-vuotiaana harrastan sitä unissani.

1

594

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla heiluu pää välillä puoliunessa puolelta toiselle. Siis automaattisesti, en voi estää tai hallita liikettä. Joten en tiedä onko kyse samasta oireesta. Ja saatan havahtua puoliksi valveille ja käsi on jäykkä ja nykii voimakkaasti. Kättä ei pysty hallitsemaan mitenkään. En ole kysynyt lääkäriltä näistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      84
      1281
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      834
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      77
      790
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      245
      723
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      601
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      582
    8. 37
      532
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      522
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      28
      497
    Aihe