Pään heiluttelua puolelta toiselle nukkuessa

Anonyymi

Minua nyt lähinnä kiinnostaa tietää kuinka moni oikeastaan kärsii tästä?
Löysin hiljattain youtubesta videon missä nukkuva mies heiluttaa päätänsä puolelta toiselle ja se on juuri samanlaista kuin minulla.
Linkki: https://www.youtube.com/watch?v=0s7Kl8AOoOc

Eli kyseessä on rhythmic movement disorder. Ja kommenteista päätellen en ole ainoa maailmassa, niin kiinnostaa tietää löytyykö suomalaisilta tätä samaa ongelmaa?

Eli lapsuudesta asti ollut tämä, ennen nukkumaan menoa heiluttelin päätä puolelta toiselle mikä auttoi minua nukkumaan. Jossain vaiheessa lopetin sen kokonaan koska sain nukuttua ilman sitäkin, mutta myöhemmin kävi ilmi että teen sitä unissani.

Minut on monta kertaa herätetty syvästä unesta koska joku on pelännyt että minulla on joku kohtaus meneillään kun heiluttelen päätä rajusti puolelta toiselle. Nykyäänkin 30-vuotiaana harrastan sitä unissani.

1

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla heiluu pää välillä puoliunessa puolelta toiselle. Siis automaattisesti, en voi estää tai hallita liikettä. Joten en tiedä onko kyse samasta oireesta. Ja saatan havahtua puoliksi valveille ja käsi on jäykkä ja nykii voimakkaasti. Kättä ei pysty hallitsemaan mitenkään. En ole kysynyt lääkäriltä näistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3315
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2965
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2590
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2199
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe