Oletko menossa Kilpisjärvelle?
Matkailu,...
Anonyymi
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Maisemien suhteen on monenlaista.
Guolasjarvi sanalla löytyy kiinostavaa nähtävää. Seutu on puutonta tasaista maata soratie menee perille, alkuun on jyrkkä mutkainen nousu. Ennen jyrkkää nousua on oikealla iso pysäköinti alue josta jotku hyväkuntoiset kävelevät jonneki, kannattaa ottaa paljon ainakin vettä kun kävelee maastossa. Sopivan aurinkoisella säällä alueella on mukava kulkea, hyvin pärjää lenkkikengilläkin jos säät on olleet kuivat, kosteita alueita tietysti on. Korkealla lähempänä Guolasjarvea kun katsoo kauemmaksi maastoon niin helpommin löytään itsellesi sopivan reiti kävellä. Tieltä ei paljon kannata poiketa jos jätät auton alas ja kävelet Guolasjarvelle päin. Koska monet tasaiset loivat kalliot päättyvät niin korkeiksi, että joudut palaamaan takaisin vaikka näkisit sieltä tien.
Tietä Guolasjarveen kunnoetettiin joku vuosi sitten, silti kannattaa liikkua varoen, mutkat on osaamattomille vaikeat? Parkki alueen vieressä on joki ja kauempana on joku entinen pieni kaivos-alue?
Alueella kulkee lampaita, jotka tiellä maatessa ei pidä kiirettä siirtyä. Yöllä lammas puski useamman kerran auton kylkeen, heiluttelin kädellä ikkunasta häipyy pois. Lammas oli viisas ja siirtyi toiselle puolelle taas tönimään auton kylkeen, kunnes sitten jatkoi lammaslauman kanssa muualle.
Poroja voi näkyä paljon, usein porot kulkee kaukana?
Paras aika kulkea on ehkä noin elokuun alusta, jolloin voi olla jo hyvin vähän hyttysiä?