Moe konetietäjät, Husqvarna 44 , vuosimallia jotain -80 , vaihoin kaasarin kalvot, tulpan, puhistin kaikin puolin. Lähtee käyntiin ja tosi hyvin vetää, mutta savuttaa.
Mikä tuossa pitäisi olla oikea seossuhde ? pitäskö noita säätöruuveja käännellä, en ole niihin koskenu. Laipan ja teräketjun vaihoin, hyvästi puree.
Kyseessä siis isäukon vanha saha, jolla ei rahallista arvoa taida olla, tunnearvoa sitäkin enemmän.
Husqvarna 44
7
3641
Vastaukset
- Anonyymi
Liikaa 2t-öljyä bensassa?
- Anonyymi
Olisiko tästä mitään apua?
https://www.metsalehti.fi/keskustelut/aihe/kuinka-tehdaan-oikea-seos/
Itse sahaan niin vähän että ostan aina valmista pienkonebensaa. Eipä savuta eikä haise. - Anonyymi
Kiitos vastauksista, ehkäpä tuo valmisseos on paras vaihtoehto tässä.
Kylllä sillä 4 litran purkilla aika paljon sahailee.- Anonyymi
98 bensaa kaksitahti öljyä 2 prosentin seoksella. Tuhkatonta öljyä pitää olla. Ei savua. Jos tuntuu nuhapumpulta ota pakoputki irti pistä saunanpesään niin palaa auki. Etenkin 80 luvun sahoissa on varmasti karstaa putki täynnä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
98 bensaa kaksitahti öljyä 2 prosentin seoksella. Tuhkatonta öljyä pitää olla. Ei savua. Jos tuntuu nuhapumpulta ota pakoputki irti pistä saunanpesään niin palaa auki. Etenkin 80 luvun sahoissa on varmasti karstaa putki täynnä.
vanhat sahat joissa viä 2 männänrenkasta,ei 2% seos oikein riitä.
- Anonyymi
Alan liikkeistä saa hyvälaatuisia 2t öljyjä , joissa annostelu osio täytetään puristaamalla pulloa, saa annoksen esim 5l bensiinin sekaan kaadettavaksi (98 okt).
Toimii vanhemmissa sahoissa hyvin ja on edullinen enemmän sahaavalle.
Perus asetus suuttimissa yksi kierros auki, jos nää ei auta, sitten tuo pakoputken vaihto tai karstan poltto. 44 on hyvän sahan maineessa maatilasahana, eli kannattaa korjata. - Anonyymi
Täällä käyntihäiriön syynä polttoaineletkut jotka olivat aivan muusina tankissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1376289Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto665211Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213260Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1082386Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12008Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271608Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161183- 771131