Sunnuntaina kävin Tennispalatsissa tutustumassa Vilho Lammen tuotantoon. Esillä on myös Tove Janssonin maalauksia. Toisessa kerroksessa pääsin samalla rahalla queerfeministisen kuraattoriduo nynnyt laatimaan ylöspanoon.
Onko joku toinen käynyt? Mitäs mieltä ollaan?
Taidenäyttelyssä käyty
9
81
Vastaukset
- Anonyymi
En käynyt tutustumassa Villen tuotantoon, mutta samalla rahalla ostin steissin minuuttibaarista itselleni pari olutta, ja sitten lähdin kotiini Tuusniemen junalla.
- Anonyymi
Kyyditsijäni ei ehtinyt, kun kävimme Kieseleffin talossa Globe Hope´ssa. Ehti kyllä toriterassilla kahvit juoda, minä jäin kyllä kaipaamaan Vilho Lampea !
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Vilho_Lampi._Liminganjoki._1934.jpg
sini.s Anonyymi kirjoitti:
Kyyditsijäni ei ehtinyt, kun kävimme Kieseleffin talossa Globe Hope´ssa. Ehti kyllä toriterassilla kahvit juoda, minä jäin kyllä kaipaamaan Vilho Lampea !
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Vilho_Lampi._Liminganjoki._1934.jpg
sini.sToivottavasti ehdit. Käy sitten yläkerrassakin ja kerro mitä pidit queerfeministisestä ylöspanosta.
Makriina2 kirjoitti:
Toivottavasti ehdit. Käy sitten yläkerrassakin ja kerro mitä pidit queerfeministisestä ylöspanosta.
Onneksi Viho Lammen tuotannosta voi nauttia virtuaalisestikin, näillä näkymin kun ei tiedä tuleeko lähdettyä Tennispalatsin näyttelyyn.
Tuohon *queer* ilmiöön suhtaudun varauksella, kannatan rehtiä suom. käännöstä *pervo* jo itsessään ilmiöstä kertovana.
Seksuaalivähemmistöjen ongelmien huomiontarve , on mielestäni saanut ymmärrystä jo vuosia.
Kahtiajakoa itse kannanotoissa, lienee turhaa toivoa poistuvan, ihmisillä on oma oikeutensa reagoida, jos kannanottoa vaaditaan.
- Anonyymi
On teillä huvitukset!
Ei täällä mettässä mitään biannaaleja ole.- Anonyymi
Biennaali ei tule metsääsi, sinä pääset sellaisiin autolla tai junalla.
- Anonyymi
Mutta kannibaaleja voi voi olla!
Kävin tänään kesämökkikyläni kotiseutumuseossa. Nuori fiksu mies oli oppaana.
Ketään muita ei ollut sillä hetkellä.
Päätalon lisäksi oli 6 muuta rakennusta, jotka museoon kuuluivat.
Upea elämys. Monet esineistä tunsinkin.
Sen lisäksi kävin puistonäyttelyssä, korona oli sielläkin esillä.
Polkupyörällä ajava korona, jonka perässä ristejä
Asiasta voi olla montaa mieltä,mutta minun mielestän se kuvasi hyvin nykyistä tilannetta.- Anonyymi
Minulla on ollut museokortti jo pitemmän aikaa. Suosittelen sen hankkimista, sillä tulee käyneeksi usein näyttelyissä,
ja mieleisissä useammankin kerran.
Kotiseutumuseot ovat aina mielenkiintoiset. Niissä on oma fiiliksensä ja kotoisa olo.
Mkr.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site415799Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2175336Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers544508Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464312SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564091Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813786SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt863691Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään463151Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062460SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het482396