Googlen/Youtube valemainokset

Anonyymi

YLE:llä ollut juttua parina päivänä noista valheellisista mainoksista joissa kaupataan kiinalaista halpisrihkamaa ylihintaan keksittyjen suomalaisten "insinöörien" ym. nimillä ja kasvoilla:
https://yle.fi/uutiset/3-11448882

Google tuossa artikkelissa esittää, että käyttäjien pitäisi ilmiantaa huijausmainokset!

EI SE NIIN MENE!!!

Google itse tekee mainossopparit, joten ei voi olla niin, että he itse laskevat läpi kaikki huijausmainokset, ja sitten olisi käyttäjien asia tehdä niistä valituksia!
Sitäpaitsi, painaako tavallisen katsojan sana mitään ja tubettajat eivät uskalla sanoa mitään, ettei oma mahdollinen kanavan kaupallistaminen vaarannu.

Googlen on itse oma-aloitteisesti mainossopimuksia tehdessään katsottava, ettei mainostajat laita mitään huijausmainoksia tms. lainvastaisia mainoksia kanaville!

5

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Google on nykyään yhtä kuin internet ja se näkyy todella ylimielisenä toimintana.

      • Anonyymi

        Kannattaa alkaa suosia vaihtoehtoisia hakukoneita, esim. Duckduckgo.
        Olihan ennenkin useita hakukoneita, esim. Altavista.


    • Anonyymi

      kiitos aloituksesta
      ja
      käyttäkää muitakin
      kuin googlen tuotteita

    • Anonyymi

      Tuosta tulee mieleen Vitaepron mainokset jossa asiakkaat väittävät pysyvänsä kunnossa Vitaepron avulla vaikka tuotteen raaka-aineet ovat todennäköisesti halpaa kauko-idän tuotantoa, muuten ei katteet voi olla niin isoja että pystytään jatkuvasti TV:ssä isolla rahalla mainostamaan.

      • Anonyymi

        Se on norjalaista kalaöljyä... Kalanmaksaöljyn syöminen on halvempi vaihtoehto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2506
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      183
      2044
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      177
      1935
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      122
      1731
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1635
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      124
      1572
    7. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      179
      1245
    8. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1205
    9. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      68
      1175
    10. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      78
      1155
    Aihe