Semmosta vaan tiedustelisin, että mitä eroa noissa Memory Stickeissä on?
Ajattelin hommata 512mb dsc w5:een ja huomasin, että niitä on monia vaihtoehtoja: pro, duo, high speed. Mitä eroja on muitakin kuin hinnassa? Vaikuttaako esim. HS videokuvauksen laatuun vai onko sillä vain merkitystä tietokoneelle siirrettäessä nopeudessa? Kameran pitäisi olla hyvä still-kuvissa, mutta tarvitsen myös hyvää videokuvaa. Eli miten muistikortti vaikuttaa videon laatuun muussakin kuin pituudessa?
Todella iso kiitos kaikille vastaajille, en ole saanut asiaan mitää selvyyttä netin, enkä myyjien avulla.
Memory Stickit???
2
888
Vastaukset
- memory stickit
ovat "high speed" eli niillä on nopea tiedonsiirto-ominaisuus (160 Mbps). MS Pro ja tavallinen MS eroavat vain tallennuskoossa, joka MS Pro:ssa voi olla jopa 1 Giga (128 MB tavallinen).
MS Duo (käytetään pienissä kannettavissa laitteissa, mutta kameroissa on yleensä oltava vielä lisäksi erillinen adapteri [tavallisen MS-kortin kokoinen], johon Duo-kortti asetetaan) on taas pienempi ja kevyempi kuin normaali MS muistikortti, mutta ominaisuuksiltaan samanlainen.- korteilla
on eroa kirjoitusnopeudessa, koska tavalliset MS-kortit eivät sovellu korkeatasoisen VGA-videon tallennukseen. Annetaan "high speed"-nimitys tällöin Pro-korteille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522206
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3501478Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.971473- 2021405
- 681121
- 35988
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59960Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31949Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta28885Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46859