Kuinka paljon rakoa pitää olla takkaluukun ja kuoritiilien välillä ettei luukun lämpölaajeneminen halkaise takkaa? Kysyn siksi kun muurari jätti niin vähän rakoa (4-6mm) pystysuunnassa, ettei palovilla saa oikein edes väliin. Hermoilenko turhaan?
takkamuurareille kysymys lämpölaajentumisesta!
10
2415
Vastaukset
- takkamuurari
älä hermoile suotta rako riittää hyvin . valurauta ei laajene paljon.
- eetu
Tämä luukku ei kyllä ole valurautaa...
- laajenee
eetu kirjoitti:
Tämä luukku ei kyllä ole valurautaa...
Vanha nyrkkisääntö laajenemalle; 1 metri venyy 1mm/100 astetta ja luukun kehyksen pintalämpötila noin 400 astetta, ison lasiluukun säteilyteho noin 2kW elikä ei mikään pikkupatteri, vaan kunnon polttovehje ilman sormisuojia ja varoituslappuja.
- savon sepä
tarpeeksi paljon on jättänyt varaa. Itse käytän villan takia 10mm rakoa, on helpompi tiivistää.
- eetu
Takan asennusohjeissa oli, että pitää laittaa luukun alle 10mm villakaistale. Nyt rako on niin pieni ettei oikein villaa tahdo sinne saada. Mutta jos se rako kerran riittää lämpölaajentumista ajatellen, niin hyvä.
Kiitos vinkeistä vastanneille! - Antti
eetu kirjoitti:
Takan asennusohjeissa oli, että pitää laittaa luukun alle 10mm villakaistale. Nyt rako on niin pieni ettei oikein villaa tahdo sinne saada. Mutta jos se rako kerran riittää lämpölaajentumista ajatellen, niin hyvä.
Kiitos vinkeistä vastanneille!Jos luukun alla on 10 mm villaa, ja luukku sopii aukkoonsa, niin asia on ok. Valurautaluukussahan lämpölaajeneminen on osittain pysyvää ts. kun luukku vuosien mittaan lämpenee ja jäähtyy, niin luukku kasvaa hieman. Ero voi olla muutama milli vuosikymmenen päästä. Yleensä asialla ei ole merkitystä, mutta sinällään mielenkiintoinen yksityiskohta.
- Anonyymi
Joo, jos tuo luukun alle 1 cm villaa riittää, varmaan pitää paikkansa, et luukun lämpölaajeneminen laajenee siis alaspäin. Sivuille laitoin Ian pienet villakaustakeet, yläosaan ei mahtunut,jonne pursutin 1500 astetta kestävää palomassaa.
- Anonyymi
Kitti kuulostaa tuhoavalta,ei jousta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kitti kuulostaa tuhoavalta,ei jousta?
Kuka kitistä on puhunut?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045241Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325996SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32515677Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011203Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17110805Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369681Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236491