Mulla oli c- ja d-levyt Windowsissa ja asensin sitten Linuxin c-levylle mutten saa nyt takaisin Windowsia! Alkuperäinen Windows-levy löytyy, ja laittaessani sen käynnistyksen yhteydes saan ainoastaan ilmoituksen "Asennus tutkii järjestelmää..." jonka jälkeen ei tapahdu mitään -jää mustaan ruutuun. Miten saisin pois tän Fedoran nyt? Ja missä näkisin tuon ntfs-d-levyn?
Windows takaisin?
Whatevaman
111208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
tee boottilevy posta linux osio, iske windows sisään ja asenna. D jos on ntfs löytyy automaattisesti.
Kyllä Windows osaa osioida uudelleen Linux-osiot.
Jos olisit ymmärtänyt jo Linux-järjestelmästä muuttaa osioiden tyypin, ei edes tuollaista ongelmaa olisi päässyt syntymään.
Olisikohan tässä jopa kädettömälle sopivaa vihjettä.
Viimekädessä: http://www.bootdisk.com
PS. Vain dos 3.2 ja vanhemmat eivät pystyneet osioimaan Linux-osioita.
mutta en saa Windowsin asennusta käynnistymään, se ongelmana. No pitää koittaa kai bootti-cd:tä tehdä.
Myös sitä Linuxin asennuslevyä (tai muuta sopivaa rescue eli pelastuslevyä) voi käyttää osion id-vaihtamiseen - tai uudelleen osiointiin.
täytyy testailla jos sieltä löytyy joku vaihtoehto komentokehotteeseen pääsyyn..
ALT-(CTRL)- yleensä toimii.
Vaihtoehtona on päästää asennus siihen vaiheeseen, jossa on valittavissa osiointi asennusta varten.
ja komenna
fdisk /mbr
saattaa palauttaa lilon kaappaaman MBR:n.
kiitoksia vaan vastauksista.. vielä jäi epäselväksi mitä kautta pääsisin loogiselle d-levylleni joka on ntfs..?
winkun uudelleen. Asennuksessä tuskin tarvii muuttaa olemassa olevia osioita mitenkään, siellä ne tiedot luultavasti vieläkin ovat.
No, ilman muuta on Windows asennettava uudelleen, jos Linuxia on asenneltu ns. C: -osiolle.
Ns. D: -osiolle (ntfs) ei Linuxin fdisk (tai vastaava osiointiohjelma) koske, jos ei käyttäjä niin käske.
Myös Windows-asennuksessa voi jättää D: osion rauhaan, joten data ko. levyosiolla säilyy.
Ohjelmat eivät tietenkään siltä (pääsääntöisesti) toimi edes Windows-asennuksen jälkeen.
Ymmärtänyt tämän probleeman niin; sinulta on jäänyt lilon asentaminen/konffaus kesken ja siitä syystä et pääse winkkuusi käsiksi. Siis pyöritä sitä linux:a ja mene roottina /etc hakemistoon josta löytyy lilo.conf tiedosto, sinne vain lisäät winkkusi ja ajat lilon. Lisää liloon tämän näköinen pätkä.
......................
other=/dev/hdx1
label=xp
optional
map-drive = 0x81
to = 0x80
map-drive = 0x80
to = 0x81
.......................
katso mikä levyasema on winkullasi ja muuta eka rivillä kohtaan x