Sähkönsiirtolasku 74-kertainen !

Anonyymi

Vastuullista journalismia -logo
Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta.

"Mökin sähkölasku hämmästyttää: Sähkön siirrosta 74-kertainen hinta
ELISA HYVÄRINEN | 17.07.2020 | 10:37- päivitetty 17.07.2020 | 11:38
Sähköstä maksettava hinta voi olla vain senttejä, mutta siirtomaksu yllättää.

Siirtohinnat ovat keskimäärin kaksinkertaistuneet viimeisen vuosikymmenen aikana. Vaikka itse sähkön hinta on pysynyt suhteellisen vakaana, on kotitalousasiakkaiden kuitenkin usein hyvin vaikea vaikuttaa sähkölaskuunsa. Siirtohintoja ei voi kilpailuttaa, koska siirto on sähköverkon omistajan yksinoikeus eli monopoli.

Jos asuntoa tai kesämökkiä on pitänyt tyhjillään, saattaa siirtomaksun osuus lopullisesta sähkölaskusta yllättää. Kesämökin omistava Vesa Kallionpää on jakanut Twitterissä kuvan laskusta, jossa sähkön hinnaksi on merkitty 28 senttiä.

Siirtomaksun osuus laskusta on 20,76 euroa. Se on 74 kertaa enemmän kuin varsinaisesta sähköstä maksettava osuus.

– Mökin sähkölasku kesäkuulta. Sähkön hinta 28 senttiä, sähkön siirron hinta 20,76 euroa. Eduskunta teki aikanaan typerän lain ja nyt siirtoyhtiöt rahastaa. Nyt vain kertakorotuksia ehkä rajoitetaan. Pitäisikö myös lain sallimaa jättimäistä tuottoprosenttia pienentää?, Kallionpää kysyy.

Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma pitää laskua suurena. Kauma on jättänyt 13 muun kokoomuksen kansanedustajaan kanssa asiasta kirjallisen kysymyksen toukokuussa. Puolueessa halutaan usean toimenpiteen kokonaisuus, jossa toimitusvarmuus säilyisi mutta kuluttajan maksama siirtohinta alenisi.

Yhtenä keinona esitetään tuottoprosentin katon laskemista. Hallitus on kaavaillut sähkönsiirron korotuskaton laskemista 12,5 prosenttiin nykyisestä 15 prosentista. Kokoomus on esittänyt korotuskaton laskemista 5 prosenttiin.

– Asiaan on saatava muutos, Pia Kauma toteaa."

1

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eduskunta teki aikanaan typerän lain ja nyt siirtoyhtiöt rahastaa. Nyt vain kertakorotuksia ehkä rajoitetaan. Pitäisikö myös lain sallimaa jättimäistä tuottoprosenttia pienentää?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11426
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8112
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5904
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      164
      4840
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      16
      4687
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      36
      4345
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4213
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3497
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3260
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1751
    Aihe