HELLETTÄ HELSINGISSÄ

Marokossa käydessäni nuorena heinäkuun helteissä totesin paikallisten tottuneen helteeseen. Me turistit hikoiltiin ja ihmeteltiin. En ole sinne heinäkuun helteillä enää halunnut.

10

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun lomia ei ollut talvikaudella, jos halusi reissuun, se oli toukokuun loppu, syyskuun alku välillä.
      Lämmöstä ja auringosta kun pitää, on jäänyt mieleen vaan yksi Turkin matka heinäkuulla. Siis se, kun illalla syömään, ja vähä pitäisi viiletä, ilma oli tosi hiostava.
      En oo varma, tuliko sitten vähemmän heinäkuulla käytyä, Välimeren kohteita olivat, tai Italia.

      • Anonyymi

        Heinäkuussa Turkissa 40°. Ei enää. Pystyi kävelemään yhden korttelivälin ja tuntui, että oli hikoillut ulos kaikki nesteet. Vaatteet liimautui ihoon. Meren rannalla ei tuntunut niin tuliselta, kun saattoi pulahtaa veteen. Hotellin ilmastointi ei tietenkään toiminut. No iästäkin oli pois parisenkymmentä vuotta. Termostaattini toimi toisin.
        Siestaa nyt vain.
        Sitten pihalle.
        Beng


      • Anonyymi kirjoitti:

        Heinäkuussa Turkissa 40°. Ei enää. Pystyi kävelemään yhden korttelivälin ja tuntui, että oli hikoillut ulos kaikki nesteet. Vaatteet liimautui ihoon. Meren rannalla ei tuntunut niin tuliselta, kun saattoi pulahtaa veteen. Hotellin ilmastointi ei tietenkään toiminut. No iästäkin oli pois parisenkymmentä vuotta. Termostaattini toimi toisin.
        Siestaa nyt vain.
        Sitten pihalle.
        Beng

        Yllätys oli Välimeren rannalla polttava rantahietikko. Jouduin ostamaan rantakioskista tossut joilla kävelin hotellille, kun olin aamun viileydessä paljasjaloin rantaan mennyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Heinäkuussa Turkissa 40°. Ei enää. Pystyi kävelemään yhden korttelivälin ja tuntui, että oli hikoillut ulos kaikki nesteet. Vaatteet liimautui ihoon. Meren rannalla ei tuntunut niin tuliselta, kun saattoi pulahtaa veteen. Hotellin ilmastointi ei tietenkään toiminut. No iästäkin oli pois parisenkymmentä vuotta. Termostaattini toimi toisin.
        Siestaa nyt vain.
        Sitten pihalle.
        Beng

        Ilmastointi toimi, mutta ääni oli karsee :D
        Päivä menetteli, mutta suihkun jälkeen iltahämärän ruokailu, ja vieläkin vaatteet liimautui.


    • Anonyymi

      Tottumus.

      Jostain lukenut, ihmisellä kestää pari viikkoa tottua äkilliseen lämpötila-muutokseen. Just sopevasti lomareissun pituus just kun tottumassa, takaisin härmään, jossa taas uusi totuttelu.

      Ennenkin narissut vuodenajoista suomessa. Vaikka nyt ilmastonmuutoksen takia on vaikutelma, että suurin osa vuodesta niinkuin syksyistä keliä, on siltikin kovat pakkaset ja kovat helteet. Jokatapauksessa kelit muuttuu aika tiheesti ja jatkuvasti pitää koittaa sopeutua johonkin. Jos ilmasto vuosi olisi edes kaks kertaa näin pitkä, kuin kalenterivuosi nyt, olisi elo paljon helpompaa. Toki, jos inhoaa syksyä, oishan sitä sitten pitkästi, mutta siihenkin sopeutuu. Ite en ole helteistä innostunut lainkaan ja nämät viikon pätkät suomessa on liki kidutusta. Jotenkin pakkasiinkin tottuu helpommin, silloin voi säädellä asuntojen lämpotiloja ja pukeutumista paremmin.

      Loppuu pian nämätkin helteet ja tulee syksy. Ihan ok mulle. Etelänmatkat ei just kuumuuden takiakaan ole aikoihin kiinnostaneet. Hmm, kesällä jonnekin Grönlantiin, siinä ois olla ideaa. Kun ilmastonmuutoksen takia sellainen voi olla tulevaisuudessa pelkkää unelmointia.



      =DW=

      • Anonyymi

        Viime hellejakson jälkeen minulla meni vuorokausi, ennen kuin olin sujut uuden lämpötilan kanssa. Kait se termari silloinkin sätki.
        Beng


    • Anonyymi

      Olin töiden takia Floridassa muutaman viikon. Olin aikaisemmin käynyt Kaliforniassa ja vaikka siellä oli yhtä kuuma, niin Kalifornian ilmasto oli kuiva. Floridan hyvin kostea reilu 30 C lämpö oli Suomi-pojalle ihan liikaa. Ilman kosteus teki lämmöstä paljon pahempaa kuin mittarilukemasta olisi voinut olettaa.

      Katsoin pahuuttani Floridan tiedot. Tänään 29 ja ilman kosteus 82 %.
      Täällä oli tänään kuumimmillaan 26,1 C mutta kosteus ei ollut kuin 38 %.

    • Anonyymi

      Keskikesällä olen vain yhden kerran käynyt Turkissa, ja kyllä oli liian kuumaa. Yleensä olen käynyt, työelämässä ollessani ja kun lapset olivat koulussa, heti koulujen loputtua kesäkuussa, silloin ei välimerenmaissa vielä ole liian kuumaa, mutta lämpimämpää kuin meillä. Myöhemmin, kun lapset eivät enää matkustaneet kanssani, kävin monesti jo huhtikuun lopulla, silloin on ihana aika kun täällä vielä kylmää. Nyt en enää käy kuin kaupunkilomilla, niitä voi tehdä talviaikaankin kun ei tarvitse rantalämää.

    • Anonyymi

      Tänään halusin Afrikkaan. Niinpä menin saunaan. Nippaa vaille 80 plussaa. Mukava helle kokemus. Safarilla istuin pukuhuoneessa ja hörpin vichyä. Arabialainen kylpytakki ylläni palasin keittämään ruotsalaista kahvia.
      Huomenna taidan pysyä Suomessa. Onhan tänne kulmille luvattu melkein 30 astetta.

      • Vanhemmiten on turvallisempaa kotisaunan lämmöt. Etelän pitkillä matkoilla väsyy ja koronakin väijyy kulman takana. Aikaa nyt eläkeläisenä olisi. Tänä kesänä tehdään lyhyempiä matkoja ja annetaan koronan mennä. Hyviä kesä reissuja kaikille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      24
      2503
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1556
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      121
      1334
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1140
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1080
    6. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      24
      912
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      902
    8. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      261
      893
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      212
      871
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      805
    Aihe