Miten olette sopineet jos lapsilla on kalliita harrastuksia?
Tuo maksuhan on ihan kohtuuton jo ilman niitäkin laskelmassa.
Maksajan pitäisi elää Suomessa itsekin ja saajan aidosti laittaa sama summa per kuukausi.
Ei toteudu.
Miten alas olette saanut maksun työttömyyden tai sairauden kautta?
Yhteishuoltajuus on muuten iso oikeus ja lasten etu eli siitä kannattaa aina pitää kiinni.
Elatusavusta
19
135
Vastaukset
- Anonyymi
Yhteishuoltajuus on juridinen asia eli ei mikään pikku juttu. Tärkeää että vastuu on kahdella. Lasten etu myös jos aitoa perhettä ei Maan Tapa salli Suomessa.
- Anonyymi
Sossu maksaa kun olen itse työtön, NIin alas sen on saanut.
- Anonyymi
Laskeeko joku maksajan mahdollisuuden elää Suomessa?
- Anonyymi
Laskelma ei vastaa elämisen kalleutta Suomessa, siis maksajan elämän.
Minimituloistakin summa on niin iso ettei maksajalla voi olla omaa asuntoa autoa jne jne eli edes kykyä osallistua lasten elämään.
Päättäjillä jalat irti maasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laskelma ei vastaa elämisen kalleutta Suomessa, siis maksajan elämän.
Minimituloistakin summa on niin iso ettei maksajalla voi olla omaa asuntoa autoa jne jne eli edes kykyä osallistua lasten elämään.
Päättäjillä jalat irti maasta.Kannattaa hankkia oma asunto, ottaa mahdollisimman paljon asuntolainaa, nostaa veroprosentti 41% ja hankkia lisäksi
mahdollisimman paljon terveydenhoitokuluja, mm. reseptit...
sitten vain väännetään oikeudessa itsensä varattomaksi ja
elatusapu 0,00 eur/ kk/ lapsi. Vieraannuttaja "äiti/ sossu
maksaa oikeudenkäyntikulut hakijana. Näin se vaan menee ja haistatellaan vieraannuttaja "äidille- ja viranomaisille" pitkät!!!
Kela maksaa elatuksensa Kelalle!!!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laskelma ei vastaa elämisen kalleutta Suomessa, siis maksajan elämän.
Minimituloistakin summa on niin iso ettei maksajalla voi olla omaa asuntoa autoa jne jne eli edes kykyä osallistua lasten elämään.
Päättäjillä jalat irti maasta.Elatusapu on vanhempien välinen keskinäinen- ja vapaaehtoinen
sopimusasia, johon ei ole viranomaisella, mm. "lastenvalvojalla, lastensiuojelulla" ole edes toimivaltaa puuttua,
koska eivät ole asiassa asianosaisia- ja sopimusosapuolia, eivätkä
siten oikeustoimikelpoisia viranomaisia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannattaa hankkia oma asunto, ottaa mahdollisimman paljon asuntolainaa, nostaa veroprosentti 41% ja hankkia lisäksi
mahdollisimman paljon terveydenhoitokuluja, mm. reseptit...
sitten vain väännetään oikeudessa itsensä varattomaksi ja
elatusapu 0,00 eur/ kk/ lapsi. Vieraannuttaja "äiti/ sossu
maksaa oikeudenkäyntikulut hakijana. Näin se vaan menee ja haistatellaan vieraannuttaja "äidille- ja viranomaisille" pitkät!!!
Kela maksaa elatuksensa Kelalle!!!!Suomi ei ole oikeusvaltio lapsia koskevissa riita-asioissa!!!
- Anonyymi
Lapset joutuivat vaihtamaan harrastuksensa halvempiin, kun Exä jäi työttömäksi, ja ei minullakaan ollut kunnolla työtä, sitä se korona teetti.
Harrastuksia on ihan ilmaisiakin ja vähän maksavia.- Anonyymi
olisi kannattanut sopia yhteishuollosta, vuoroasumisesta ilman elatusta, lapsilisät puoliksi
- Anonyymi
No,olen maksanut omista vähistä tuloista harrastusvälineitä. Isänsä laittaa vaaterahaa ym. Kyseessä siis kasvava nuori. Harrastusmaksu sinänsä ei iso ja saa maksaa osissa,mutta välineihin menee. Isänsä myös ostaa toisinaan ruokaa tänne kotiin nuorelle,muuten vain. Eli en kehtaisi enempää isältä vaatia.
- Anonyymi
Missä tilanteessa ja kuka sen päättää ettei voi maksaa mitään ja kela astuu kuvaan?
Valvoja vai onko maan tapa mennä taas oikeuteen?
Jos on eläke tai työtön yms niin onhan se selvää ettei sillä eläneiden itse Suomessa.- Anonyymi
Kuka päättää milloin maksaja ei voi itse maksaa?
Eihän eläke tai korvaus riitä edes itselle?
On se jännä ettei suomalainen nainen mieti mitä tekee lapsilleen eron kautta eli tappaa harrastukset jne jne
- Anonyymi
Mee ja sanot maksavasi minimin Kelan maksaman tuen mullekin sanottiin että pitää maksaa 900/kk maksoin sitten vaan minimin näin se vaan menee...
- Anonyymi
siis minimin 0,00 eur/ kk/ lapsi
- Anonyymi
Se on uskomatonta miten aivot narikassa suomalaiset naiset rikkoo perheitä ja unohtaa lasten edun.
Voi vain toivoa että lapset tajuavat jonain päivänä kuka tappoi harrastukset ja perheen?- Anonyymi
No mitä se eroamin liittyy siihen, eikös oman lapsen harrastuksien tukeminen ole vanhemman velvollisuus. Ollaan sit yhdes tai erottu, vai katoaako sekin velvollisuus ku eroaa?????
- Anonyymi
Sairaat ja työttömät eivät voi tehdä lapsia. Ensin pitää säästää rahaa 50 000 - 100 000 euroa rahaa, sitten voi tehdä yhden lapsen. Jos tulee ero, tuo säästetty summa siirretään lapsen tilille, josta sitten kustannetaan mm. lapsen koulutus hyvään ammattiin.
- Anonyymi
Miten lapsen huoltajuus-, asuminen- ja nimi?
- Anonyymi
Ompa mukavaa
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard1633392Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi
Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks92892Toksinen persuvasemmisto
Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k142573Uus terveysassema
Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma112321Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂452254Seiska: Helmi Loukasmäki, 25, rehellisenä Dannystä, 83, ja isosta ikäerosta
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat pitäneet yhtä jo useamman vuoden. Nyt Helmi kertoo rehellisenä i262185Mitäköhän tämä koko sekosotku on ollut?
Tuskin tiedät itsekään. Ja jos luulet että en ole huomannut näitä apupoikiasi niin kyllä olen.131327- 751276
Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!
🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S2141239Purralla luistaa hihna isolla pyörällä, kasetti ei kestä
”Purra käy nyt pahasti ylikierroksilla” Nähtiinhän Purran sekoilut jo Lohjan torilla taannoin. Eikö eduskunnassa ole181233