Hdm tehkää kompakti puhelin

Anonyymi

missä minimi 64Gt, RAM 4 Gt jtn Nokia 2.2 pienempi.

12

179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivan vastaava toivomus, että valmistaisvat muiden mallien rinnalle vaikka vain kaksikin pienempää luuria vaikkapa hintahaarukkaan 150-200e, mutta saisi olla reippaasti pienempi / kompaktimpi kuin 2.2,

      Helppo mukana kuljetettava ja jos pienempi koko antaisi hieman paremman toiminta-ajan niin se olisi vain plussaa (ainakin ruutu veisi hiukkasen vähempi energiaa).

      Nykyluurit on tehty lähinnä netti-addikteille unohtaen kokonaan sen, että osa käyttäjistä tarvitsee nettiä luuriin, mutta käyttää sitä lähinnä satunnaisesti "todelliseen tarpeeseen" silloin tällöin tyyliin pankkiasiat tai jonkin asian / paikan hakun reissussa jne. ja siksi pienempi kompakti koko on tärkeä.

      Navigointiinkaan ei tavitse suurta ruutua kun hyvä ääniopaste on mukana kuvassa.

      Itse käytän nettiä läppärillä, enkä muutoinkaan roiku sosiaalisissa mediossa. Kapulalla nettiin pikemmininkin mahdollismman vähän.

    • Anonyymi

      Kyllä pienemmille versioille on edelleen kysyntää, mutta kilpailijoista eroten HDM ei valitettavasti ainakaan vielä vaikuta asiaa tiedostaneen.

      "Best Small iPhone in 2020"

      - https://www.imore.com/best-small-iphone

      "The best small Android and iOS smartphones worth buying"

      - https://www.digitaltrends.com/mobile/best-smallest-smartphones/

      Ps. Onko Nokia HDM ainoa jolla on se ns. puhdas Android?

      Ehtona ostolle on, että laite on Android One ja pure-versio. Nokialla on hyvä päivityspolitiikka, joskin EU-viranomaisten tulisi pakottaa valmistajat pidempään tukeen, vähintäänkin turvapäivityksien suhteen, niin ympäristökin kiittäisi.

      • Anonyymi

        Nokian tulisi tuottaa muutamasta valikoidusta mallista tuon Applen kokoinen rinnakkaisversio.

        Ottaen huomioon millä tahdilla se nykyisin uusia malleja tuupaa markkinoille, niin kyllä siihen repertuaariin muutama pienempi rinnakkaismallikin mahtuisi.

        iPhone SE (2020) - 4.7"

        Applen ongelma on rautaan nähden raskas ylihinta tuottamaan sille noin 40%:n katteet.


      • Anonyymi

        Ei ole kysyntää kun ei ole malleja. Jos on kysyntää niin niitä tulisi myyntiin:D Kyllä firmat miettii näitä asioita kun luureja julkaisee.


      • Anonyymi

        "Christine Romero-Chan on käyttänyt iPhoneita vuodesta 2008 OG-iPhonen kanssa. Hän on päivittänyt iPhonensa joka vuosi uusimman ja suurimman saamiseksi ja tietää varmasti, mikä iPhone on kaikille paras. Voit seurata hänen seurauksiaan Twitterissä tai tutustua hänen iPhone-valokuvaukseensa Instagramissa ."

        Useimpa vaihtaa, semmosia ne iphonet on.


    • Anonyymi

      Kokonais-SSD-muisti yhdistettynä RAM-muistiin pitää olla vähintään 10TERAtavua, muuten puhelin on täysin käyttökelvoton.

      Koko saa olla korkeintaan sen 2" x 6", tämä on nykyajan kriteeri.

    • Anonyymi

      HMD:n tulisi aloituksen toivomuksen lisäksi tuoda myös enempi malleja joista saa akun irti.

      • Anonyymi

        Miksi ihmeessä akku pitäisi saada irti?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi ihmeessä akku pitäisi saada irti?

        Mieti sitä aikasi kuluksi ...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mieti sitä aikasi kuluksi ...

        Ei ole mitään syytä irroittaa akkua nykypuhelimista. En keksi yhtään hyvää syytä...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole mitään syytä irroittaa akkua nykypuhelimista. En keksi yhtään hyvää syytä...

        Turhaa pohdintaa puhelin vaihdetaan 3-3,5v välein.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Turhaa pohdintaa puhelin vaihdetaan 3-3,5v välein.

        Jep ja akku kestää koko tämän ajan moitteetta jos oikein käyttää. Siispä akkua ei enää nykypäivänä tarvitse vaihtaa paitsi peruspuhelimissa jotka kestää pidempään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1987
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1912
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      12
      1445
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1251
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      50
      1219
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      845
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      707
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      88
      707
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      678
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      643
    Aihe