Druiditar?

Niin, mikä on druiditar?
Jossain Potterissa mainittiin tämä Cliodna, joka on druiditar.

Viisaat ystäväni, auttakaa minua!
4652
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Niin, Cliodnahan oli niissä sammakkokorteissa mukana, eikö?

Cliodna, sikäli kun minä muistan (>_

Äänestä

Jos mä muistan oikein, niin Druidit oli kelttien viisaita miehiä, velhon tapaisia kuten Bateman sanoikin.

Äänestä

Juuh. Eli druidithan ovat näitä muinais-pakannallisia pappeja tuolta Britannian ja Ranskan alueelta.
Jotain hämäräperäisiä palvontamenojahan ne piteli metsien keskellä, uhrasi eläimiä ja lepytteli kuolleita.

Mm. wicca-uskonto on saanut vaikutteita druidismista. ja väitetään, että Stonehengen kivirakennelma olisi druidien rakentama.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mary18 kirjoitti:

Niin, mikä on druiditar?
Jossain Potterissa mainittiin tämä Cliodna, joka on druiditar.

Viisaat ystäväni, auttakaa minua!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu